Numer karty kredytowej - gdzie go szukać?

  • Czym jest numer karty kredytowej?
  • Gdzie znaleźć numer karty kredytowej?
  • Czy podawanie numeru karty i CVV jest bezpieczne?
  • Czym grozi podanie numeru karty kredytowej?

Karta kredytowa to wygodne narzędzie płatnicze, które umożliwia dokonywanie transakcji bez konieczności posiadania gotówki. Aby móc z niej korzystać, niezbędna jest znajomość numeru karty. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest numer karty kredytowej, gdzie można go znaleźć oraz czy podawanie go jest bezpieczne.

Czym jest numer karty kredytowej?

Numer karty kredytowej to unikalny ciąg cyfr, który identyfikuje kartę i powiązane z nią konto. Składa się on z 16 cyfr pogrupowanych w cztery bloki po cztery cyfry. Pierwsze sześć cyfr to numer identyfikacyjny wydawcy karty (banku lub instytucji finansowej), przy czym karty Visa zawsze rozpoczynają się cyfrą 4, a MasterCard cyfrą 5. Kolejne cyfry to indywidualny numer rachunku przypisany do danej karty. Ostatnia cyfra to suma kontrolna, która służy do weryfikacji poprawności numeru podczas transakcji.

Gdzie znaleźć numer karty kredytowej?

Numer karty kredytowej znajduje się na awersie (przedniej stronie) karty. Jest on wytłoczony lub nadrukowany, zazwyczaj pod nazwiskiem posiadacza karty. Numer składa się z 16 cyfr podzielonych na cztery bloki po cztery cyfry, co ułatwia jego odczytanie i wprowadzenie podczas płatności.

Warto pamiętać, że na karcie znajdują się również inne istotne informacje, takie jak data ważności, imię i nazwisko posiadacza oraz kod CVV/CVC (trzycyfrowy kod zabezpieczający znajdujący się na rewersie karty).

Czy podawanie numeru karty i CVV jest bezpieczne?

Podawanie numeru karty i kodu CVV/CVC jest konieczne podczas dokonywania płatności online lub telefonicznych. Należy jednak zachować ostrożność i upewnić się, że przekazujemy te dane zaufanym podmiotom.

Przed podaniem numeru karty warto sprawdzić, czy strona internetowa, na której dokonujemy transakcji, jest zabezpieczona (adres powinien rozpoczynać się od “https://”). Nigdy nie należy przesyłać danych karty w wiadomościach e-mail lub SMS, gdyż nie są to bezpieczne kanały komunikacji.

Kod CVV/CVC służy jako dodatkowe zabezpieczenie i nigdy nie powinien być przechowywany przez sprzedawców. Jeśli ktoś prosi o podanie tego kodu w innej sytuacji niż podczas płatności, powinno to wzbudzić nasze podejrzenia.

Czym grozi podanie numeru karty kredytowej?

Udostępnienie numeru karty kredytowej osobom nieuprawnionym może prowadzić do nieautoryzowanych transakcji i utraty środków. Przestępcy mogą wykorzystać skradzione dane do dokonywania płatności w Internecie lub do utworzenia duplikatu karty.

Jeśli podejrzewamy, że nasze dane mogły wpaść w niepowołane ręce, należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem i zastrzec kartę. Warto również regularnie sprawdzać historię transakcji i zgłaszać wszelkie nieprawidłowości.

Podsumowując, numer karty kredytowej to kluczowa informacja, która umożliwia korzystanie z karty. Znajduje się on na awersie karty i składa się z 16 cyfr. Podawanie numeru karty i kodu CVV/CVC jest konieczne podczas płatności online, ale należy zachować ostrożność i przekazywać te dane tylko zaufanym podmiotom. Udostępnienie numeru karty osobom nieuprawnionym może prowadzić do utraty środków, dlatego w razie podejrzeń należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem.

NOWY KLIENT
Klient, który nigdy nie zawarł z Fincard Umowy o Kartę Kredytową
KLIENT POWRACAJĄCY
Klient, który zawarł już kiedyś z Fincard Umowę o Kartę Kredytową

Wybierz kwotę:

1000
5000
Minimalna kwota do zapłaty:
Stanowi 5% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Stanowi sumę 5% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji oraz Prowizji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Złóż wniosek
Pierwszy okres rozliczeniowy do

Opcje spłaty: Spłata w całości: lub Minimalna Kwota do Zapłaty (tylko kapitał): lub Minimalna kwota do zapłaty
RRSO:
%
check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon