Ile cyfr ma numer karty kredytowej?

Każda karta kredytowa to małe dzieło sztuki technologicznej, skrywające w sobie więcej niż tylko środek do płacenia za zakupy. Jej sercem jest numer, unikalny ciąg cyfr, który stanowi klucz do świata finansów. Zastanawiałeś się kiedyś, ile cyfr ma numer karty kredytowej i jakie tajemnice kryje? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu, odkrywając nie tylko gdzie znajduje się numer karty, ale także co możemy odczytać z innych danych na niej umieszczonych.

Gdzie znajduje się numer karty kredytowej?

Numer karty kredytowej zazwyczaj jest wyraźnie wytłoczony lub nadrukowany na jej przedniej stronie, stanowiąc centralny element jej designu. Dla kart z tłoczeniem, numery te są wypukłe, co niegdyś ułatwiało drukowanie numeru na papierowych pokwitowaniach. W nowoczesnych kartach, gdzie dominuje płaski druk, lokalizacja numeru pozostaje podobna, ale bez efektu wypukłości.

Jakie inne dane znajdują się na karcie kredytowej?

Oprócz numeru karty, na jej powierzchni znajdują się również inne istotne informacje:

  • Imię i nazwisko posiadacza karty: umożliwia identyfikację osoby uprawnionej do korzystania z karty.
  • Data ważności: miesiąc i rok, do których karta jest ważna, zazwyczaj znajdują się pod numerem karty.
  • Kod bezpieczeństwa karty (CVV/CVC): trzy lub czterocyfrowy kod, umiejscowiony na odwrocie karty, służący do weryfikacji podczas transakcji online.
  • Logo banku wydającego: informuje, przez którą instytucję finansową karta została wydana.
  • Symbol sieci płatniczej: takie jak Visa, MasterCard, pokazuje, w jakim systemie płatniczym działa karta.

Ile cyfr ma karta kredytowa i co nam mówi?

Standardowy numer karty kredytowej składa się z 16 cyfr, choć istnieją wyjątki, gdzie liczba ta może wynosić od 13 do 19 cyfr. Pierwsza cyfra, znana jako cyfra identyfikacyjna branży (MII), informuje o sektorze, z którego pochodzi wydawca karty. Następne cyfry (zwykle do pierwszych 6) to numer identyfikacyjny banku (BIN), który pozwala określić instytucję wydającą kartę. Pozostała część numeru, poza ostatnią cyfrą, to unikalny numer konta posiadacza karty. Ostatnia cyfra, zwana cyfrą kontrolną, służy do weryfikacji poprawności całego numeru karty.

Jak wygląda przykładowy numer karty kredytowej?

Przykładowy numer karty kredytowej to 1234 5678 9101 1121. Pierwsza cyfra (1) może wskazywać na branżę finansową, kolejne cztery (2345) to numer identyfikacyjny banku, następne dziewięć cyfr to unikalny numer konta posiadacza, a ostatnia cyfra (1) to cyfra kontrolna, potwierdzająca prawidłowość numeru karty.

Numer karty kredytowej to więcej niż zwykły ciąg cyfr – to klucz do zarządzania finansami, który otwiera przed posiadaczem karty wiele możliwości. Znajomość struktury i znaczenia poszczególnych elementów numeru karty może pomóc w lepszym zrozumieniu, jak działa ten niezbędny element naszego codziennego życia finansowego.

NOWY KLIENT
Klient, który nigdy nie zawarł z Fincard Umowy o Kartę Kredytową
KLIENT POWRACAJĄCY
Klient, który zawarł już kiedyś z Fincard Umowę o Kartę Kredytową

Wybierz kwotę:

1000
5000
Minimalna kwota do zapłaty:
Stanowi 5% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Stanowi sumę 5% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji oraz Prowizji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Złóż wniosek
Pierwszy okres rozliczeniowy do

Opcje spłaty: Spłata w całości: lub Minimalna Kwota do Zapłaty (tylko kapitał): lub Minimalna kwota do zapłaty
RRSO:
%
check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon