Gdzie można wymienić uszkodzony banknot?

 • Czy lekko podarty banknot jest ważny?
 • Czy uszkodzony banknot można wymienić?
 • W którym banku można wymienić uszkodzony banknot?
 • Czy bank może odmówić przyjęcia uszkodzonego banknotu?
 • Czy wymiana zniszczonego banknotu kosztuje?

Zdarza się, że w naszym portfelu ląduje podarty, poplamiony lub naderwany banknot. Zastanawiamy się wtedy, czy taki pieniądz jest jeszcze coś wart i gdzie możemy go wymienić na nowy. Nie martw się, postaramy się rozwikłać wszystkie Twoje wątpliwości związane z uszkodzonymi banknotami. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, co zrobić z niefortunnym banknotem.

Czy lekko podarty banknot jest ważny?

Zgodnie z przepisami prawa, lekko uszkodzony banknot nadal pozostaje prawnym środkiem płatniczym. Oznacza to, że możesz nim bez problemu zapłacić w sklepie czy na poczcie. Pamiętaj jednak, że kasjer ma prawo odmówić przyjęcia mocno zniszczonego banknotu, jeśli ma wątpliwości co do jego autentyczności.

Czy uszkodzony banknot można wymienić?

Uszkodzony banknot można wymienić na nowy, o ile spełnia określone warunki. Zgodnie z zarządzeniem Prezesa NBP, wymianie podlegają banknoty, które są:

 • podarte, ale zachowały się w jednym kawałku w ponad 45% pierwotnej powierzchni
 • sklejone z kilku części (maksymalnie 9), które w sumie stanowią cały banknot
 • nadpalone, ale zachowały czytelne nominały
 • poplamione lub odbarwione, ale z rozpoznawalną wartością

Jeśli Twój banknot spełnia powyższe kryteria, śmiało możesz udać się do banku, aby go wymienić.

W którym banku można wymienić uszkodzony banknot?

Uszkodzony banknot można bezpłatnie wymienić w kasie dowolnego banku komercyjnego działającego na terenie Polski. Nie musisz być nawet klientem danego banku. Wystarczy, że udasz się do okienka kasowego i przedstawisz uszkodzony banknot.

Inną opcją jest wysłanie banknotu wraz z wnioskiem o wymianę do Centrali Narodowego Banku Polskiego. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli chcesz wymienić większą ilość gotówki (do 2000 zł) bez wychodzenia z domu.

Czy bank może odmówić przyjęcia uszkodzonego banknotu?

Co do zasady, bank nie powinien odmówić przyjęcia uszkodzonego banknotu, o ile spełnia on kryteria wymiany określone przez NBP. Może jednak zdarzyć się kilka wyjątkowych sytuacji:

 • banknot budzi wątpliwości co do autentyczności – wtedy sprawa jest zgłaszana organom ścigania
 • banknot jest uszkodzony w stopniu uniemożliwiającym rozpoznanie nominału – potrzebna jest wtedy weryfikacja w Centrali NBP
 • banknot pochodzi z wycofanej serii (np. z czasów PRL) – nie podlega wymianie

W razie odmowy, bank powinien podać nam przyczynę swojej decyzji. Zawsze możemy spróbować w innej placówce lub skontaktować się bezpośrednio z NBP.

Czy wymiana zniszczonego banknotu kosztuje?

Wymiana uszkodzonych banknotów jest całkowicie bezpłatna. Ani bank komercyjny, ani NBP nie pobierają żadnych opłat za tę usługę. Wyjątkiem są banknoty uszkodzone w wyniku działań organów ścigania lub systemów antykradzieżowych – wtedy pobierana jest opłata 0,30 zł za sztukę.

Podsumowując, wymiana uszkodzonego banknotu to proste i darmowe rozwiązanie. Wystarczy udać się do najbliższego banku lub skontaktować z Narodowym Bankiem Polskim. W większości przypadków otrzymamy pełną wartość nominału bez zbędnych formalności. Warto zadbać o jak najszybszą wymianę, aby uniknąć kłopotów przy płaceniu za zakupy. Mamy nadzieję, że nasz poradnik rozwiał Twoje wątpliwości i pomógł zaoszczędzić trochę nerwów przy następnej wizycie w banku.

NOWY KLIENT
Klient, który nigdy nie zawarł z Fincard Umowy o Kartę Kredytową
KLIENT POWRACAJĄCY
Klient, który zawarł już kiedyś z Fincard Umowę o Kartę Kredytową

Wybierz kwotę:

1000
5000
Minimalna kwota do zapłaty:
Stanowi 5% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Stanowi sumę 5% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji oraz Prowizji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Złóż wniosek
Pierwszy okres rozliczeniowy do

Opcje spłaty: Spłata w całości: lub Minimalna Kwota do Zapłaty (tylko kapitał): lub Minimalna kwota do zapłaty
RRSO:
%
check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon