Jak planować domowy budżet? Poznaj nasze wskazówki!

 1. Czym właściwie jest budżet domowy?
 2. Jak zaplanować budżet domowy?  
 3. Jak zrobić budżet domowy – stałe wydatki 
 4. Planowanie budżetu na wydatki jednorazowe 
 5. Skąd wziąć środki na niespodziewane wydatki?
 6. Jak zaoszczędzić pieniądze tworząc budżet domowy? 

 

Chcesz zyskać większą kontrolę nad swoimi wydatkami i stworzyć sobie finansową poduszkę? Rozwiązaniem jest stworzenie swojego prostego budżetu domowego Jeśli nigdy wcześniej nie planowałeś skrupulatnie swoich wydatków, to warto wiedzieć, że nie jest to trudne zadanie. Kluczem do osiągnięcia rezultatów, czyli gromadzenia oszczędności, jest systematyczność. Sprawdź, jak zaplanować swój budżet domowy. 

Czym właściwie jest budżet domowy?

Nawet prosty budżet domowy pozwala na kontrolę nad finansami. Jeśli chcesz prowadzić budżet domowy, warto zacząć od zrozumienia, czym on właściwie jest. To po prostu zestawienie Twoich dochodów i wydatków, które ułatwia zarządzanie finansami i pomaga oszczędzać. Planując budżet domowy, możesz na przykład na początku każdego miesiąca określić ile chcesz przeznaczyć na opłaty, jedzenie i przyjemności, a następnie ocenić, czy Twoje założenia są odpowiednie. 

Jak zaplanować budżet domowy?  

Obecnie prowadzenie domowego budżetu jest bardzo łatwe. Możesz wydrukować gotowe do wypełnienia szablony lub skorzystać z wielu dostępnych aplikacji, w tym bezpłatnych, takich jak Kontomierz czy Money Lover. Oczywiście możesz też prowadzić budżet domowy ręcznie, w notatniku lub na kartce papieru. 

Jak zrobić budżet domowy – stałe wydatki 

Teraz, kiedy już wiesz, czym jest budżet domowy, możesz zacząć go prowadzić. Pierwsza sekcja w tym dokumencie powinna być poświęcona stałym wydatkom – tym, których nie można uniknąć. Obejmują one głównie: 

 • Czynsz i opłaty związane z mieszkaniem. 
 • Koszty transportu, takie jak paliwo do samochodu czy miesięczne bilety. 
 • Opłaty za przedszkole, szkołę, kursy językowe. 
 • Raty pożyczek, kredytów i ubezpieczeń. 
 • Kwoty przeznaczone na jedzenie, produkty higieniczne i art. gospodarstwa domowego. 
 • Sumy, które wydajesz na rozrywkę i przyjemności. 

Poniżej przedstawiamy tabelę ze stałymi wydatkami, które są typowym elementem budżetu gospodarstwa domowego. Tabela ta zawiera różnorodne kategorie stałych wydatków, w tym te, które przedstawiliśmy powyżej:

Stałe Wydatki Miesięczna kwota (przykładowa)
Czynsz i opłaty związane z mieszkaniem 1500 zł
Koszty transportu (paliwo, bilety) 300 zł
Opłaty za przedszkole, szkołę, kursy językowe 800 zł
Raty pożyczek, kredytów i ubezpieczeń 1000 zł
Jedzenie, produkty higieniczne i art. gospodarstwa domowego 1500 zł
Rozrywka i przyjemności 400 zł
Łączna kwota stałych wydatków 5500 zł

Kwoty podane w tabeli są przykładowe i należy je dostosować do rzeczywistych kosztów i potrzeb danego gospodarstwa domowego. Ważne jest, aby dokładnie analizować i monitorować te wydatki, ponieważ stanowią one znaczącą część miesięcznego budżetu. Regularne przeglądanie i optymalizacja stałych wydatków może przyczynić się do lepszego zarządzania finansami domowymi i umożliwić realizację długoterminowych celów finansowych.

Planowanie budżetu na wydatki jednorazowe 

W niektórych miesiącach koszty mogą być wyższe. Przykładowo, jeśli masz dziecko w wieku szkolnym, w sierpniu czeka Cię dodatkowy wydatek związany z rozpoczęciem nowego roku szkolnego – zakup podręczników i przyborów szkolnych. Z kolei grudzień to czas, kiedy ze względu na Święta Bożego Narodzenia kupuje się prezenty dla najbliższych. Skuteczne planowanie budżetu polega również na uwzględnieniu tych jednorazowych wydatków. 

Uwzględniając zarówno koszty stałe, jak i jednorazowe, będziesz wiedzieć, ile pieniędzy pozostanie w Twoim portfelu lub koncie bankowym. Jest to kwota, którą możesz odłożyć. W ten sposób zaczniesz budować swoją poduszkę finansową na nieoczekiwane sytuacje. 

Oto przykładowa lista jednorazowych wydatków, które możesz uwzględnić w swoim domowym budżecie: 

 • odzież, sprzęt sportowy, 
 • wyjazdy wakacyjne, obozy letnie dla dzieci, 
 • prezenty na różne okazje, 
 • ubezpieczenie i przegląd samochodu, 
 • prywatna opieka zdrowotna, zakup leków. 
 • Budżet gospodarstwa domowego i niespodziewane wydatki 

Poniżej przedstawiliśmy przykładową tabelę budżetu domowego, która pomaga w monitorowaniu i planowaniu wydatków jednorazowych. Tabela ta zawiera różne kategorie wydatków, w tym te, które zostały wymienione powyżej:

Kategoria Wydatków Miesięczna kwota (przykładowa) Roczna kwota (przykładowa)
Odzież 200 zł 2400 zł
Sprzęt sportowy 50 zł 600 zł
Wyjazdy wakacyjne 300 zł (oszczędności) 3600 zł
Obozy letnie dla dzieci 100 zł (oszczędności) 1200 zł
Prezenty na różne okazje 100 zł 1200 zł
Ubezpieczenie i przegląd samochodu 150 zł 1800 zł
Prywatna opieka zdrowotna 200 zł 2400 zł
Zakup leków 100 zł 1200 zł
Budżet na niespodziewane wydatki 200 zł 2400 zł
Łącznie 1400 zł 16800 zł

Skąd wziąć środki na niespodziewane wydatki?

Jeśli dopiero zainteresowałeś się budżetowaniem domowym i zastanawiasz się, jak zaoszczędzić pieniądze, utrzymując taki budżet, możesz nie mieć żadnych oszczędności. W takim wypadku pojawia się naturalne pytanie: skąd wziąć środki na niespodziewane wydatki. Rozwiązaniem może być karta kredytowa Halvo. 

Karta kredytowa Halvo ma tę zaletę, że nie jest obciążeniem dla domowego budżetu – posiadanie jej w portfelu nie generuje żadnych kosztów. Płacisz tylko wtedy, gdy używasz karty do zakupu produktów lub usług. Dlatego działa jak „sieć bezpieczeństwa”. Limit ustalany jest indywidualnie i może wynosić do 6000 zł. 

Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z karty kredytowej i zastanawiasz się, czym różni się ona od karty debetowej, przeczytaj artykuł: Karta kredytowa vs karta debetowa. Odkryj różnice i podobieństwa tych produktów.  

Jak zaoszczędzić pieniądze tworząc budżet domowy? 

Przygotowanie domowego budżetu to pierwszy krok, aby wiedzieć, ile pieniędzy będzie Ci do dyspozycji po opłaceniu stałych i jednorazowych wydatków. Jak zarządzać domowym budżetem, a dokładniej jego nadwyżką? Warto tę kwotę podzielić według następującego schematu: 

 • Fundusz awaryjny – na ten fundusz powinny trafiać niewielkie kwoty, np. 100 czy 200 zł miesięcznie, aby po kilku miesiącach mieć środki na nieprzewidziane sytuacje. 
 • Oszczędności – pozostałą część nadwyżki należy zdeponować na koncie oszczędnościowym. 

W zależności od kwoty, jaką zgromadzisz na koncie oszczędnościowym oraz Twojej wiedzy o finansach, już po kilku miesiącach możesz zacząć pomnażać swoje środki. Jeśli dopiero uczysz się zarządzać domowym budżetem, dobrym punktem wyjścia mogą być lokaty bankowe. Choć ich oprocentowanie nie jest wysokie, nawet niewielki zysk może zachęcić do dalszego oszczędzania.

NOWY KLIENT
Klient, który nigdy nie zawarł z Fincard Umowy o Kartę Kredytową
KLIENT POWRACAJĄCY
Klient, który zawarł już kiedyś z Fincard Umowę o Kartę Kredytową

Wybierz kwotę:

1000
5000
Minimalna kwota do zapłaty:
Stanowi 5% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Stanowi sumę 5% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji oraz Prowizji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Złóż wniosek
Pierwszy okres rozliczeniowy do

Opcje spłaty: Spłata w całości: lub Minimalna Kwota do Zapłaty (tylko kapitał): lub Minimalna kwota do zapłaty
RRSO:
%
check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon