Jakie są wymiary karty kredytowej? Dlaczego wszystkie karty płatnicze są prostokątne?

W świecie finansów, gdzie każdy detal ma znaczenie, karty kredytowe stanowią prawdziwy fenomen designu. Niezależnie od banku czy kraju, w którym zostały wydane, wszystkie mają niemal identyczne wymiary. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak jest? I kto ustalił ten globalny standard? W tym artykule przyjrzymy się bliżej wymiarom kart kredytowych i odkryjemy, dlaczego ten prostokątny kawałek plastiku wygląda właśnie tak, a nie inaczej.

Jaki wymiar dokładnie ma karta kredytowa?

Standardowa karta kredytowa ma wymiary około 8,5 cm na 5,4 cm. Ten prostokątny kształt z lekko zaokrąglonymi rogami nie jest przypadkowy. Wymiary te zostały zaprojektowane tak, aby karta była na tyle mała, że można ją łatwo przechowywać w portfelu, ale jednocześnie na tyle duża, że nie zgubi się w codziennym użytkowaniu. 

Zaokrąglone rogi zapobiegają zahaczeniu się o materiał portfela czy kieszeni, co zwiększa wygodę użytkowania. Precyzyjne wymiary zapewniają również, że karta będzie pasować do wszystkich standardowych terminali płatniczych i bankomatów na całym świecie.

Z czego wynika jednolity rozmiar kart kredytowych?

Jednolity rozmiar kart kredytowych nie jest dziełem przypadku. Jest to rezultat dążenia do ustandaryzowania i uproszczenia systemów płatniczych na całym świecie. Taki sam rozmiar kart pozwala na ich bezproblemowe używanie w różnych terminalach płatniczych, bankomatach czy czytnikach kart, niezależnie od kraju. 

Ponadto, standardowe wymiary ułatwiają produkcję i projektowanie portfeli czy innych akcesoriów. Jednolitość rozmiarów kart płatniczych jest również wynikiem przepisów i norm branżowych, które z biegiem lat zostały przyjęte przez instytucje finansowe i producentów kart w celu zapewnienia spójności i interoperacyjności systemów płatniczych.

Kto ustalił rozmiar kart kredytowych?

Rozmiar kart kredytowych został ustalony przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO), a dokładniej w normie ISO/IEC 7810:2003. ISO jest niezależną, międzynarodową organizacją, która opracowuje i publikuje międzynarodowe normy techniczne w różnych dziedzinach, w tym w sektorze finansowym. Norma ISO/IEC 7810 określa nie tylko wymiary fizyczne kart, ale również ich trwałość, odporność na zginanie i inne kluczowe parametry. Dzięki temu, bez względu na to, gdzie jesteś na świecie, możesz być pewien, że Twoja karta kredytowa będzie działać w standardowym terminalu płatniczym lub bankomacie.

NOWY KLIENT
Klient, który nigdy nie zawarł z Fincard Umowy o Kartę Kredytową
KLIENT POWRACAJĄCY
Klient, który zawarł już kiedyś z Fincard Umowę o Kartę Kredytową

Wybierz kwotę:

1000
5000
Minimalna kwota do zapłaty:
Stanowi 5% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Stanowi sumę 5% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji oraz Prowizji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Złóż wniosek
Pierwszy okres rozliczeniowy do

Opcje spłaty: Spłata w całości: lub Minimalna Kwota do Zapłaty (tylko kapitał): lub Minimalna kwota do zapłaty
RRSO:
%
check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon