Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie pożyczkę?

 1. Jak sprawdzić, czy ktoś wziął pożyczkę na moje dane?
 2. Co zrobić w przypadku utraty dowodu osobistego lub wycieku naszych danych?
 3. Alterty BIK – ochrona przed zaciągnięciem niechcianej pożyczki
 4. Jak zabezpieczyć się przed zaciągnięciem pożyczki na moje dane osobowe?

 

Jednym z najczęściej występujących przestępstw finansowych jest wyłudzenie kredytu na czyjeś nazwisko. Oszuści biorą pożyczkę lub kredyt, podszywając się pod inną osobę. Następnie nie płacą rat, co prowadzi do konsekwencji takich jak windykacja i proces sądowy. Ofiary dowiadują się o tym dopiero od komornika. Jak zabezpieczyć się przed taką praktyką i jak sprawdzić, czy ktoś nie wziął na moje dane pożyczki?

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął pożyczkę na moje dane?

Jak możemy sprawdzić, czy ktoś wziął pożyczkę wykorzystując nasze dane osobowe? Ważne jest monitorowanie takich informacji w bazach dłużników. 

Wystarczy założyć konto i zalogować się na stronę Biura Informacji Kredytowej, aby wygenerować raport BIK. Znajdziemy tam wszystkie ważne informacje, takie jak historia zobowiązań finansowych i kredytowych, a także szczegóły dotyczące rat np. opłat za prąd i media. 

Co zrobić w przypadku utraty dowodu osobistego lub wycieku naszych danych?

Aby chronić się przed wyłudzeniem danych osobowych, zgubienie dowodu osobistego lub podejrzenie, że dane wpadły w niepowołane ręce, należy natychmiast zgłosić to na policję w celu zastrzeżenia dokumentu. Możemy również skontaktować się z bankiem telefonicznie i poinformować o sytuacji. 

Warto również przekazać informacje do Biura Informacji Kredytowej za pośrednictwem Internetu. Ważne jest, aby chronić swoje dane osobowe i nie udostępniać ich osobom trzecim, chyba że jest to konieczne. Starą, nieaktualną dokumentację należy odpowiednio zniszczyć. Oprócz dowodu osobistego, warto przechowywać w bezpiecznym miejscu korespondencję bankową i urzędową. 

Alterty BIK – ochrona przed zaciągnięciem niechcianej pożyczki

Obecnie na stronie Biura Informacji Kredytowej można wykupić alerty BIK, które informują nas na bieżąco, gdy ktoś próbuje wyłudzić nasze dane osobowe. Wystarczy wybrać tę opcję, aby otrzymywać powiadomienia SMS o próbach oszustwa. To daje nam szansę na szybką reakcję i powstrzymanie wyłudzenia danych oraz wzięcia pożyczki. Powiadomienie zawiera również szczegóły dotyczące banku, w którym wniosek o kredyt został złożony. Możemy założyć alert BIK za darmo na 12 miesięcy

Jak zabezpieczyć się przed zaciągnięciem pożyczki na moje dane osobowe?

Ochrona przed nieautoryzowanym zaciągnięciem pożyczki na własne dane osobowe jest niezwykle ważna w dobie rosnącej liczby oszustw internetowych i kradzieży tożsamości. Aby skutecznie zabezpieczyć się przed takimi działaniami, należy podjąć szereg środków prewencyjnych, które zminimalizują ryzyko nadużyć finansowych. Poniżej przedstawiam szczegółową listę działań, które pomogą w ochronie przed nieuprawnionym zaciągnięciem pożyczek:

 • Regularnie monitoruj historię kredytową: Sprawdzaj swoje raporty z biur informacji kredytowej, aby szybko wykryć nieautoryzowane działania.
 • Ostrożnie obchodź się z danymi osobowymi: Nie udostępniaj swoich danych osobowych, takich jak PESEL, numer dowodu osobistego czy informacje o dochodach, w niezaufanych źródłach.
 • Korzystaj z bezpiecznych haseł: Używaj silnych i unikalnych haseł do wszystkich swoich kont, zwłaszcza tych związanych z usługami finansowymi, i regularnie je aktualizuj.
 • Aktywuj usługi alertów bankowych: Włącz powiadomienia o każdej transakcji dokonywanej na Twoich kontach bankowych i kartach kredytowych.
 • Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe: Używaj aktualnego oprogramowania antywirusowego na wszystkich swoich urządzeniach, aby chronić się przed malware i phishingiem.
 • Unikaj podejrzanych linków i załączników: Nie otwieraj linków ani załączników od nieznanych nadawców, które mogą zawierać złośliwe oprogramowanie.
 • Używaj dwuetapowego uwierzytelniania: Włącz dwuetapowe uwierzytelnianie tam, gdzie to możliwe, zwłaszcza w usługach bankowych i finansowych.
 • Bądź ostrożny na mediach społecznościowych: Ogranicz udostępnianie informacji osobowych i finansowych na mediach społecznościowych.
 • Zgłoś utratę dokumentów: Natychmiast zgłoś utratę lub kradzież dokumentów tożsamości w odpowiednich instytucjach i bankach.
 • Edukuj się: Regularnie aktualizuj swoją wiedzę na temat metod ochrony przed kradzieżą tożsamości i oszustwami finansowymi.

Podejmując te środki ostrożności, możesz znacząco zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą nieautoryzowanego zaciągnięcia pożyczki na swoje dane osobowe.

 

NOWY KLIENT
Klient, który nigdy nie zawarł z Fincard Umowy o Kartę Kredytową
KLIENT POWRACAJĄCY
Klient, który zawarł już kiedyś z Fincard Umowę o Kartę Kredytową

Wybierz kwotę:

1000
5000
Minimalna kwota do zapłaty:
Stanowi 5% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Stanowi sumę 5% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji oraz Prowizji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Złóż wniosek
Pierwszy okres rozliczeniowy do

Opcje spłaty: Spłata w całości: lub Minimalna Kwota do Zapłaty (tylko kapitał): lub Minimalna kwota do zapłaty
RRSO:
%
check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon