Czym jest RRSO? Co znaczy Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania?

 • Co oznacza skrót RRSO?
 • Jakie elementy wpływają na RRSO?
 • Jaki jest wzór na Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania?
 • Co mówi nam wskaźnik RRSO o kredycie lub pożyczce?
 • RRSO a całkowity koszt kredytu

Co znaczy Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania? RRSO to wskaźnik, który pozwala nam porównać całkowity koszt kredytu lub pożyczki. Uwzględnia on nie tylko oprocentowanie, ale także wszystkie dodatkowe opłaty i prowizje związane z zaciągnięciem zobowiązania. Dzięki temu RRSO daje pełny obraz kosztów, jakie poniesiemy w związku z kredytem lub pożyczką.

Co oznacza skrót RRSO?

RRSO to skrót od Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. Jest to całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Innymi słowy, RRSO pokazuje nam, ile faktycznie zapłacimy za pożyczone pieniądze, biorąc pod uwagę nie tylko odsetki, ale także wszelkie dodatkowe opłaty.

Jakie elementy wpływają na RRSO?

Na wysokość RRSO wpływa wiele czynników. Przede wszystkim są to:

 • oprocentowanie nominalne, czyli wysokość odsetek
 • prowizje i opłaty, np. za rozpatrzenie wniosku czy udzielenie kredytu
 • koszty usług dodatkowych, takich jak ubezpieczenie, jeśli jest ono wymagane
 • okres kredytowania – im krótszy, tym RRSO będzie wyższe

W Halvo dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty miały przejrzyste i konkurencyjne RRSO. Nasza pozabankowa karta kredytowa charakteryzuje się atrakcyjnymi warunkami i jasnymi zasadami dotyczącymi kosztów.

Jaki jest wzór na Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania?

Wzór na obliczenie RRSO jest dość skomplikowany. Zawiera on takie zmienne jak:

 • kwoty i terminy wypłat kredytu
 • kwoty i terminy spłat rat oraz wnoszonych opłat
 • rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, oznaczaną jako X

RRSO możemy obliczyć przy pomocy wzoru matematycznego, który prezentujemy poniżej: 

 • RRSO = (Koszty kredytu/Kwota kredytu) x (365/Liczba dni) x 100% 

Na szczęście nie musimy sami wykonywać tych obliczeń. Instytucje finansowe są zobowiązane do podawania RRSO w swoich ofertach. Możemy też skorzystać z kalkulatorów RRSO dostępnych online.

Co mówi nam wskaźnik RRSO o kredycie lub pożyczce?

RRSO jest kluczowym wskaźnikiem przy porównywaniu ofert kredytowych. Im niższe RRSO, tym tańszy kredyt. Jednak ważne jest, aby porównywać RRSO dla produktów o tych samych parametrach – kwocie, okresie spłaty i rodzaju rat. Tylko wtedy takie porównanie będzie miarodajne.

Warto pamiętać, że samo RRSO nie mówi nam wszystkiego o kredycie. Zawsze powinniśmy dokładnie przeanalizować umowę i zwrócić uwagę na całkowity koszt kredytu oraz warunki spłaty.

RRSO a całkowity koszt kredytu

RRSO jest ściśle powiązane z całkowitym kosztem kredytu. Całkowity koszt to suma wszystkich kosztów, jakie poniesiemy w związku z zobowiązaniem – odsetek, prowizji, opłat itp. RRSO wyraża ten koszt jako procent pożyczonej kwoty w skali roku.

Dlatego właśnie RRSO jest tak istotne – pozwala ono ocenić realny ciężar kredytu. Czasem oferta z niskim oprocentowaniem może mieć wysokie RRSO ze względu na dodatkowe opłaty. Dlatego zawsze warto zwracać uwagę na ten wskaźnik.

W Halvo zależy nam na tym, aby nasi klienci podejmowali świadome decyzje finansowe. Dlatego jasno komunikujemy RRSO naszych produktów, w tym pozabankowej karty kredytowej. Wierzymy, że przejrzystość i uczciwość to podstawa dobrych relacji z klientami.

Podsumowując, RRSO to kluczowy wskaźnik, który pozwala nam ocenić realny koszt kredytu lub pożyczki. Uwzględnia on nie tylko oprocentowanie, ale także wszystkie dodatkowe koszty. Warto zawsze zwracać na niego uwagę i porównywać oferty pod jego kątem. W Halvo dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty miały atrakcyjne i przejrzyste RRSO. Naszym celem jest dostarczanie klientom wygodnych i uczciwych rozwiązań finansowych.

NOWY KLIENT
Klient, który nigdy nie zawarł z Fincard Umowy o Kartę Kredytową
KLIENT POWRACAJĄCY
Klient, który zawarł już kiedyś z Fincard Umowę o Kartę Kredytową

Wybierz kwotę:

1000
5000
Minimalna kwota do zapłaty:
Stanowi 5% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Stanowi sumę 5% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji oraz Prowizji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Złóż wniosek
Pierwszy okres rozliczeniowy do

Opcje spłaty: Spłata w całości: lub Minimalna Kwota do Zapłaty (tylko kapitał): lub Minimalna kwota do zapłaty
RRSO:
%
check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon