Czego nie robić ze swoją kartą kredytową?

  1. Czy posiadanie karty kredytowej ma swoje minusy?
  2. Pamiętaj o terminowej spłacie zobowiazań
  3. Nie podejmuj zbędnych wypłat z bankomatu 
  4. Nie podpisuj umowy bez dokładnego zapoznania się z jej treścią
  5. Płacenie w walucie obcej będzie Cię kosztować więcej 
  6. Nie przekraczaj limitu zadłużenia 
  7. Poszukaj najlepszej oferty karty kredytowej
  8. Nie ignoruj wyciągów i opłat za transakcje 
  9. Nie przesadzaj z wydatkami

 

Karta kredytowa jest niezwykle pomocna i przydatna w domowym budżecie, ale trzeba umieć z niej odpowiednio korzystać, aby uniknąć problemów finansowych. Choć przypomina zwykłą kartę płatniczą, znacząco się od niej różni. Pieniądze na karcie kredytowej należą do banku, a nie do właściciela karty. Korzystanie z kredytówki jest więc rodzajem rozwiązania kredytowego. Ważne jest rozsądne i odpowiedzialne korzystanie z karty kredytowej. 

Czy posiadanie karty kredytowej ma swoje minusy?

Karta kredytowa jest niezwykle użytecznym narzędziem finansowym, oferującym swobodę i elastyczność w zarządzaniu codziennymi wydatkami. Dzięki niej, użytkownicy mogą cieszyć się wygodą posiadania “pieniędzy na żądanie”, co w wielu sytuacjach może okazać się nieocenione. Niemniej jednak, korzyści te są zarezerwowane głównie dla osób, które charakteryzują się odpowiedzialnością finansową i mają umiejętność skutecznego zarządzania swoim budżetem. 

Wbrew powszechnym korzyściom, posiadanie karty kredytowej wiąże się również z potencjalnymi minusami, szczególnie kiedy użytkownicy nie przestrzegają zasad zdrowego rozsądku w kwestiach finansowych. Odpowiedzialne korzystanie z karty kredytowej wymaga więc nie tylko świadomości jej zalet, ale również potencjalnych pułapek. O czym więc należy pamiętać w szczególności?

Pamiętaj o terminowej spłacie zobowiazań

Należy pamiętać o terminie spłaty. Na karcie mamy okres bezodsetkowy, który pozwala spłacić kredyt nawet przez 2 miesiące bez dodatkowych odsetek. Odsetki są wysokie, sięgają nawet 10%, dlatego warto znać termin spłaty i bardzo uważnie go pilnować. Można sprawdzić tę informację na comiesięcznym wyciągu z karty. Karty kredytowe mogą być przydatne, na przykład gdy potrzebujemy dorzucić kilka groszy do zakupu i wypłata jest dopiero za kilka dni. Możemy wtedy skorzystać z karty, a po otrzymaniu wypłaty spłacić kredyt. 

Nie warto samodzielnie obliczać okresu rozliczeniowego, ponieważ czasem banki nie generują wyciągów w weekendy, więc termin może się przesunąć kilka dni. Okres rozliczeniowy wynosi zazwyczaj 20-30 dni. Jeśli dokonamy zakupów na początku cyklu, koszty pojawią się dopiero po otrzymaniu wyciągu, czyli 30 dni od jego otrzymania, plus 20-30 dni na spłatę zadłużenia. 

Ważne jest również wyłączenie wszelkich powiadomień o zadłużeniu, które mają przypominać nam o spłacie kredytu. Powiadomienia mogą być wysyłane za darmo poprzez wiadomości SMS lub za drobną opłatą przez e-mail lub telefonicznie, w zależności od banku lub instytucji pozabankowej. 

Nie podejmuj zbędnych wypłat z bankomatu 

Karta kredytowa służy głównie do dokonywania płatności, a nie do wypłacania gotówki z bankomatów. Możesz ponieść dodatkowe koszty, jeśli zdecydujesz się na takie działanie. Bank może nałożyć wysoką prowizję za wypłatę (kilka procent od wypłaconej kwoty) oraz nie będzie w takim wypadku obowiązywał okres bezodsetkowy. Oznacza to, że odsetki będą naliczane od pierwszego dnia. Większość banków i instytucji finansowych stosuje takie zasady. Jednak w przypadku karty Halvo, wypłaty z bankomatów w Polsce są całkowicie darmowe

Pamiętaj także, że niektóre banki i instytucje finansowe nakładają opłaty miesięczne lub roczne za użytkowanie karty kredytowej, które można uniknąć, wykonując transakcje na określoną kwotę. W zamian często oferowane są dodatkowe korzyści, takie jak punkty lojalnościowe (np. Payback, World) czy ubezpieczenia podróżne. Ważne jest jednak dokładne zrozumienie systemu premiowego, ponieważ czasami trzeba zbierać punkty przez długie lata, zanim będą one wartościowe. 

Nie podpisuj umowy bez dokładnego zapoznania się z jej treścią

To może wydawać się oczywiste, ale jest to niezwykle istotna kwestia, często bagatelizowana. Niektóre instytucje finansowe oferują dodatkowe korzyści w ramach posiadania ich karty, podczas gdy inne mogą nas za to obciążać dodatkowymi opłatami. W umowie kredytowej znajdują się ważne informacje, takie jak zasady dotyczące okresu bezodsetkowego, minimalnej kwoty do spłaty oraz możliwość rozłożenia zadłużenia na raty o niższym oprocentowaniu. 

Czytając umowę uważnie, unikniesz przeoczeń, zapoznasz się dokładnie z warunkami i unikniesz wszelkich niedomówień. Warto dokładnie zapoznać się również z Taryfą Opłat i Prowizji, gdzie znajdziesz wszystkie informacje dotyczące kosztów użytkowania karty i tabelę oprocentowania. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub jakiś fragment umowy jest dla Ciebie niejasny, skonsultuj się z doradcą finansowym, który pomoże Ci zrozumieć szczegóły umowy. 

Płacenie w walucie obcej będzie Cię kosztować więcej 

Czasami musimy dokonać płatności w obcej walucie. Niestety, banki zazwyczaj pobierają prowizję nie tylko za przelew, ale także za wymianę waluty (zwykle 2% całkowitej kwoty). Bank początkowo blokuje określoną kwotę, a następnie przelicza ją według kursu operatora karty. Sprawdzając, ile zostało naliczone, możemy pomyśleć, że to wszystko. 

Niestety w drugim etapie transakcja jest rejestrowana przez bank i doliczana lub rozliczana prowizja według własnego kursu wymiany. W obu przypadkach oznacza to dodatkowe koszty. Sytuacja staje się jeszcze bardziej niekorzystna w przypadku przekroczenia limitu kredytowego. 

Nie przekraczaj limitu zadłużenia 

Choć karta kredytowa może być niezwykle wygodnym i bezpiecznym narzędziem do zarządzania naszymi finansami, to jednak może zaszkodzić, jeśli będziemy dokonywać impulsywnych zakupów. W przeciwieństwie do karty debetowej, gdy wykorzystamy limit kredytowy, karta kredytowa nie zostanie zablokowana. Wręcz przeciwnie, naliczana jest przekroczona przez nas kwota wraz z wysokimi stopami procentowymi. Mechanizm ten pozwala uniknąć kłopotliwych sytuacji przy kasie w sklepie, ale łatwo może wpędzić nas w spiralę zadłużenia.

Poszukaj najlepszej oferty karty kredytowej

Na rynku jest wiele ofert kredytowych zarówno od banków, jak i instytucji pozabankowych. Znalezienie najkorzystniejszej oferty może zająć trochę czasu, ale jest tego warte. Przede wszystkim zwróć uwagę na oprocentowanie, które nie powinno przekraczać czterokrotności stopy procentowej. 

Następnie sprawdź opłaty za wydanie i obsługę karty oraz oferowane ubezpieczenie. Jeżeli nie chcesz korzystać z ubezpieczenia, możesz zrezygnować, aby uniknąć dodatkowych kosztów. Banki często pobierają również comiesięczne opłaty za wznowienie, ale możesz ich uniknąć, wykonując określoną liczbę transakcji. 

Nie ignoruj wyciągów i opłat za transakcje 

Bądź czujny na cyberprzestępców, którzy mogą próbować wykorzystać Twoją kartę kredytową. Przejrzyj dokładnie wyciągi i opłaty za transakcje. Jeżeli zauważysz coś podejrzanego, co nie jest związane z Twoimi transakcjami, skontaktuj się jak najszybciej z instytucją, która wydała Ci kartę, aby rozwiązać problem i uniknąć dalszych kradzieży. 

Nie przesadzaj z wydatkami

Wydawanie dużej ilości gotówki może być kuszące. Jednak pamiętaj, że pieniądze na karcie kredytowej nie należą do ciebie, ale do banku lub instytucji pozabankowej, od których otrzymałeś limit kredytowy. Kiedy płacisz kartą, zwiększasz swoje zadłużenie, które potem musisz spłacić. Bądź ostrożny i nie przesadzaj z korzystaniem z karty kredytowej podczas zakupów. 

Zastanów się, czy to nie jest kolejny niepotrzebny wydatek. Pamiętaj, że wydawanie cudzych pieniędzy może łatwo stać się nawykiem. Jeśli będziesz świadomy zalet i wad korzystania z karty kredytowej i uważasz na nieprzyjemne konsekwencje, może ona przynieść wiele korzyści i przyjemności w codziennym życiu. 

Pamiętaj, że karta kredytowa to głównie nowoczesne narzędzie płatnicze. Płatności gotówkowe powoli tracą na popularności. Obecnie możesz płacić kartą niemal wszędzie na świecie. Wybierając odpowiednią kartę, zyskujesz stałą pomoc i finansowe zabezpieczenie, a także możliwość skorzystania z atrakcyjnych promocji lub premii za zakupy. Odpowiedzialne i świadome korzystanie z karty kredytowej sprawia, że staje się ona niezwykle przydatnym narzędziem na współczesnym rynku.

NOWY KLIENT
Klient, który nigdy nie zawarł z Fincard Umowy o Kartę Kredytową
KLIENT POWRACAJĄCY
Klient, który zawarł już kiedyś z Fincard Umowę o Kartę Kredytową

Wybierz kwotę:

1000
5000
Minimalna kwota do zapłaty:
Stanowi 5% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Stanowi sumę 5% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji oraz Prowizji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Złóż wniosek
Pierwszy okres rozliczeniowy do

Opcje spłaty: Spłata w całości: lub Minimalna Kwota do Zapłaty (tylko kapitał): lub Minimalna kwota do zapłaty
RRSO:
%
check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon