Czym jest saldo konta w banku, jak je sprawdzić?

 • Czym jest saldo konta?
 • Jak sprawdzić saldo konta bankowego?
 • Czym się różni saldo konta od dostępnych środków?
 • Ujemne saldo konta bankowego – co oznacza?
 • Czy ujemne saldo kredytowe wpływa na zdolność kredytową?

 

Saldo konta to jeden z podstawowych terminów, z którymi spotykamy się korzystając z usług bankowych. Warto dokładnie zrozumieć, co oznacza to pojęcie i czym różni się od dostępnych środków na rachunku. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest saldo, jak je sprawdzić i co zrobić, gdy pojawi się ujemne saldo na koncie.

Czym jest saldo konta?

Saldo konta bankowego to różnica między wpływami a wypłatami z rachunku w danym momencie. Innymi słowy, jest to aktualna kwota pieniędzy zgromadzona na koncie, uwzględniająca wszystkie zaksięgowane transakcje.

Saldo może być dodatnie, gdy wpłaty przewyższają wypłaty, lub ujemne, gdy wypłaty są większe niż wpłaty. Ujemne saldo oznacza, że korzystamy z debetu, czyli pożyczki udzielonej przez bank.

Jak sprawdzić saldo konta bankowego?

Sprawdzenie salda konta jest bardzo proste i można to zrobić na kilka sposobów:

 • Przez bankowość internetową – po zalogowaniu do konta online saldo jest zwykle widoczne od razu na ekranie głównym
 • W aplikacji mobilnej banku – podobnie jak w bankowości internetowej, saldo powinno być widoczne zaraz po uruchomieniu aplikacji
 • W bankomacie – jeśli masz kartę do konta, możesz sprawdzić saldo wypłacając pieniądze z bankomatu
 • Kontaktując się z infolinią banku – konsultant poda Ci aktualny stan konta
 • W oddziale banku – możesz poprosić o wydruk z saldem lub zapytać doradcę

Warto regularnie kontrolować saldo, aby mieć pewność, że na koncie są wystarczające środki na zaplanowane płatności.

Czym się różni saldo konta od dostępnych środków?

Saldo konta i dostępne środki to dwa osobne pojęcia, które nie zawsze pokazują tę samą kwotę. Różnica wynika z transakcji, które zostały zlecone, ale nie zostały jeszcze zaksięgowane przez bank.

Przykładowo, gdy zapłacimy kartą za zakupy, kwota transakcji jest blokowana na koncie, ale nie od razu księgowana. W takiej sytuacji:

 • saldo będzie wyższe, bo nie uwzględnia nie zaksięgowanej płatności kartą
 • dostępne środki będą niższe, bo już odejmują kwotę blokady

Po zaksięgowaniu wszystkich operacji saldo i dostępne środki powinny pokazywać tę samą wartość. Dlatego planując większe wydatki, zawsze warto kierować się dostępnymi środkami.

Ujemne saldo konta bankowego – co oznacza?

Ujemne, czyli debetowe saldo na koncie oznacza, że wykorzystaliśmy więcej pieniędzy, niż mieliśmy zgromadzone na rachunku. Jest to możliwe, jeśli mamy przyznany limit debetowy, który pozwala „wchodzić na minus”.

Debet to w praktyce krótkoterminowa pożyczka od banku, która umożliwia płatności przekraczające dodatnie saldo. Korzystanie z debetu wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami:

 • odsetkami, często wyższymi niż w przypadku kredytu
 • prowizją za udzielenie debetu
 • opłatą za przekroczenie salda, jeśli wyjdziemy poza przyznany limit

Dlatego ujemne saldo warto jak najszybciej spłacić wpłacając na konto odpowiednią kwotę. W przeciwnym razie odsetki będą narastać, generując dodatkowe zadłużenie.

Czy ujemne saldo kredytowe wpływa na zdolność kredytową?

Ujemne saldo na koncie, wynikające z wykorzystania debetu lub limitu na karcie kredytowej, może negatywnie wpłynąć na naszą zdolność kredytową. Dzieje się tak z dwóch powodów:

 • bank uznaje ujemne saldo za zobowiązanie finansowe, które trzeba spłacić – obniża to dostępny budżet na nowy kredyt
 • regularne wpadanie na debet może być odczytane jako problem z zarządzaniem finansami i zwiększać ryzyko kredytowe w oczach banku

Dlatego starając się o kredyt, warto wcześniej zadbać o dodatnie saldo na rachunku i unikać korzystania z debetu. Pozwoli to zwiększyć szanse na pozytywną decyzję kredytową i lepsze warunki finansowania.

Podsumowując, saldo konta to ważny parametr, który warto regularnie kontrolować, aby skutecznie zarządzać domowym budżetem. Pamiętajmy, że ujemne saldo generuje dodatkowe koszty i może utrudnić otrzymanie kredytu. Dzięki bankowości internetowej i aplikacjom mobilnym sprawdzenie salda jest obecnie bardzo proste i dostępne praktycznie w każdej chwili.

NOWY KLIENT
Klient, który nigdy nie zawarł z Fincard Umowy o Kartę Kredytową
KLIENT POWRACAJĄCY
Klient, który zawarł już kiedyś z Fincard Umowę o Kartę Kredytową

Wybierz kwotę:

1000
5000
Minimalna kwota do zapłaty:
Stanowi 5% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Stanowi sumę 5% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji oraz Prowizji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Złóż wniosek
Pierwszy okres rozliczeniowy do

Opcje spłaty: Spłata w całości: lub Minimalna Kwota do Zapłaty (tylko kapitał): lub Minimalna kwota do zapłaty
RRSO:
%
check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon