Jakich informacji powinien udzielić pożyczkodawca?

 1. Obowiązki firm pożyczkowych względem pożyczkobiorcy
 2. Kiedy powinieneś zostać poinformowany o wszystkich warunkach umowy? 
 3. Jakie informacje dotyczące pożyczki powinien ujawnić kredytodawca? 

 

Każda pożyczka, czy zawarta w banku czy instytucji pozabankowej, wymaga podpisania umowy. Przed złożeniem podpisu należy dokładnie zapoznać się z warunkami oraz informacjami zawartymi w umowie. Ważne jest, aby wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę i jak sprawdzić, czy wszystkie niezbędne informacje zostały uwzględnione przez pożyczkodawcę.  

Obowiązki firm pożyczkowych względem pożyczkobiorcy

Jedną z ustaw regulujących treść umowy kredytowej jest ustawa o kredytach konsumenckich, obowiązująca od 2011 roku, wraz z wprowadzonymi poprawkami w 2016 roku. Druga istotna ustawa to ustawa antylichwiarska, która chroni interesy pożyczkobiorców przed nieuczciwymi firmami pożyczkowymi. Obie te ustawy wyznaczają obowiązki dla firm pożyczkowych i mają wpływ na finalny kształt umowy kredytowej.  

Warto również sprawdzić firmę pożyczkową oraz jej możliwości udzielania pożyczek przed podpisaniem umowy. Na stronie internetowej firmy powinny być dostępne podstawowe dane dotyczące jej działalności. Przed udzieleniem pożyczki, firma musi być spółką kapitałową z opłaconym kapitałem zakładowym wynoszącym co najmniej 200 tysięcy złotych, zgodnie z ustawa antylichwiarską. 

Kiedy powinieneś zostać poinformowany o wszystkich warunkach umowy? 

Należy być poinformowanym o wszystkich warunkach umowy jeszcze przed podjęciem rozmów na temat pożyczki. Pełna oferta pożyczki powinna być dostępna na stronie pożyczkodawcy, co pozwoli Ci dokonać dokładnego wyboru produktu finansowego, który najlepiej odpowiada Twoim możliwościom i potrzebom. 

Zgodnie z przepisami, każdy konsument, który chce zawrzeć umowę kredytową, ma prawo otrzymać formularz informacyjny zawierający wszystkie szczegóły dotyczące danego produktu finansowego. Możesz poprosić o ten formularz przed przygotowaniem umowy pożyczkowej. 

Ponadto, przed podpisaniem właściwej umowy, masz prawo zapoznać się ze wzorcem umowy, w której powinny być zawarte wszystkie prawa i obowiązki pożyczkobiorcy, razem z wysokością wszystkich odsetek i kosztów pozaodsetkowych. Dzięki temu będziesz mógł spokojnie zapoznać się z pełną treścią umowy, którą masz zamiar podpisać. Co więcej, jeśli masz jakiekolwiek niejasności lub wątpliwości, możesz prosić o wyjaśnienie wątpliwych punktów umowy. Każdy pożyczkodawca ma obowiązek udzielić Ci wyczerpujących informacji. 

Jakie informacje dotyczące pożyczki powinien ujawnić kredytodawca? 

Przed Tobą umowa kredytowa, rozpisana na kilka stron. Jak to z umowami bywa, ich język może być skomplikowany dla większości osób. Jakich informacji szukać i które z nich są najważniejsze dla przyszłego kredytobiorcy? Jakie informacje przede wszystkim powinien zawrzeć w tej umowie pożyczkodawca? 

W ofercie produktu finansowego powinny znaleźć się informacje dotyczące: 

 • prowizji i oprocentowania pożyczki, 
 • rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO), 
 • wysokości raty i całkowitej kwoty pożyczki. 

Te informacje są kluczowe i mają bezpośredni wpływ na koszty poniesione przez pożyczkobiorcę. Na ich podstawie można obliczyć, czy dana pożyczka mieści się w miesięcznym budżecie i czy nie będą występować problemy ze spłatą. Ważna jest również informacja o czasie trwania umowy kredytowej. 

Dodatkowo, w formularzu informacyjnym powinny być zawarte informacje dotyczące wybranej przez Ciebie oferty, dostosowanej do Twoich potrzeb i możliwości.  

Znajdziesz tam: 

 • dane firmy udzielającej pożyczki, 
 • wysokość pożyczki, termin wypłaty i forma spłaty, 
 • koszty kredytu i warunki zobowiązania, 
 • Skutki niespłacenia pożyczki w terminie 
 • warunki wcześniejszej spłaty, jeśli to możliwe, 
 • informacje na temat możliwości odstąpienia od umowy kredytowej. 

Wymienione powyżej informacje są najważniejsze i dotyczą bezpośrednio udzielanego kredytu. Każdy pożyczkodawca ma obowiązek udzielić tych informacji. Warto jednak przejrzeć umowę dokładnie, aby wykryć ewentualne ukryte koszty kredytu, takie jak obowiązkowe ubezpieczenie.

 

NOWY KLIENT
Klient, który nigdy nie zawarł z Fincard Umowy o Kartę Kredytową
KLIENT POWRACAJĄCY
Klient, który zawarł już kiedyś z Fincard Umowę o Kartę Kredytową

Wybierz kwotę:

1000
5000
Minimalna kwota do zapłaty:
Stanowi 5% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Stanowi sumę 5% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji oraz Prowizji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Złóż wniosek
Pierwszy okres rozliczeniowy do

Opcje spłaty: Spłata w całości: lub Minimalna Kwota do Zapłaty (tylko kapitał): lub Minimalna kwota do zapłaty
RRSO:
%
check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon