Okres bezodsetkowy na karcie kredytowej - czym jest i ile trwa?

Czas na bezproblemowe finansowanie swoich potrzeb. Karty kredytowe online to świetne narzędzie, pod warunkiem, że dobrze zrozumiesz zasady ich działania. Kluczowym terminem, który należy zgłębić, jest okres bezodsetkowy. Przekonaj się, dlaczego jest tak ważny i jak mądrze z niego korzystać.

Jak działa okres rozliczeniowy karty kredytowej?

Okres rozliczeniowy to kluczowy termin dotyczący funkcjonowania karty kredytowej. Zwykle trwa on około 30 dni i jest cyklicznie powtarzany co miesiąc. W tym przedziale czasowym bank lub instytucja pozabankowa sumuje wszystkie twoje transakcje dokonane kartą, zarówno wypłaty gotówki, jak i płatności bezgotówkowe za towary i usługi. 

Pod koniec każdego okresu rozliczeniowego wystawiane jest zestawienie obejmujące wszystkie operacje finansowe, a także wykazującą aktualny stan zadłużenia. Jest to kwota, którą należy spłacić w całości bądź przynajmniej w określonej przez bank lub instytucję pozabankową minimalnej wysokości, aby uniknąć kar i innych konsekwencji. Data końca okresu rozliczeniowego jest więc kluczowa, gdyż wyznacza termin na uregulowanie należności.

Czym jest okres bezodsetkowy na karcie kredytowej?

Okres bezodsetkowy często określany jest mianem darmowej pożyczki oferowanej przez bank. Stanowi on czas, w którym nie są naliczane żadne odsetki od kwoty zadłużenia na karcie, pod warunkiem że zostanie ono w pełni uregulowane przed końcem tego okresu.  Jego długość jest określana indywidualnie przez każdy bank, ale zwykle mieści się w przedziale 50-55 dni. 

Co ważne, okres bezodsetkowy jest liczony od początku poprzedniego okresu rozliczeniowego, a nie od daty transakcji. Oznacza to możliwość bezpłatnego korzystania z pieniędzy banku przez około dwa miesiące. Jest to bardzo korzystna opcja, o ile pamiętamy o terminowej spłacie całości zadłużenia i rozumiemy dokładnie zasady działania tego mechanizmu.

Jak działa okres bezodsetkowy na karcie kredytowej?

Aby w pełni zrozumieć działanie okresu bezodsetkowego, musimy połączyć dwa terminy – okres rozliczeniowy i właśnie bezodsetkowy. Wyobraźmy sobie taki scenariusz: twój ostatni okres rozliczeniowy zakończył się 1 marca. W jego trakcie wydałeś na karcie 1000 zł. Teraz bank daje ci czas, zwykle około 25 dni, na spłatę tej kwoty bez żadnych odsetek. A zatem masz czas do około 26 marca. Jeśli w tym czasie uregulujecie należność, nie zapłacisz ani grosza dodatkowo.

Warto jednak pamiętać, że zakupy z nowego okresu rozliczeniowego (czyli po 1 marca) będą już oprocentowane standardowo, jeśli nie spłacisz kwoty z poprzedniego cyklu. Dlatego tak ważne jest, aby pilnować tych terminów. Dzięki temu w praktyce uzyskujemy około 55 dni “za darmo” na każdy okres rozliczeniowy i jego spłatę. To bardzo korzystne rozwiązanie pod warunkiem, że się do niego stosujemy.

Co się stanie, gdy nie spłacę karty kredytowej w terminie?

Przekroczenie terminu spłaty całkowitego zadłużenia z karty wiąże się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Po upływie okresu bezodsetkowego, bank rozpocznie naliczanie odsetek od pełnej kwoty, którą jesteśmy winni. A oprocentowanie to zwykle wysokie stawki rzędu 10-20% w skali roku.

Poza tym, od tego momentu straci na znaczeniu okres bezodsetkowy. Wszystkie kolejne transakcje będą oprocentowane praktycznie od razu, zwiększając systematycznie nasze zadłużenie. Może się więc okazać, że rzeczywisty koszt ponoszony przez nas będzie znacznie wyższy niż pierwotna wartość zakupów.

Dodatkowo, niepłacenie na czas może się wiązać z innymi karami nakładanymi przez bank, takimi jak opłaty monitorujące, czy nawet zablokowanie karty. W skrajnych przypadkach może grozić to również windykacją długu na drodze sądowej. Dlatego tak kluczowe jest, aby traktować terminy spłat całkiem poważnie. Tylko wtedy będziemy mogli w pełni cieszyć się benefitami, jakie dają karty kredytowe i okres bezodsetkowy. To wygodne i bezpieczne narzędzie finansowania pod warunkiem rozsądnego i odpowiedzialnego podejścia.

Okres bezodsetkowy na pozabankowej karcie kredytowej Halvo

W przypadku naszej pozabankowej karty kredytowej nie obowiązuje okres bezodsetkowy, który charakteryzuje produkty bankowe. Zamiast tego oferujemy przejrzyste i uproszczone warunki finansowe oraz łatwość w procesie wnioskowania. Nie naliczamy żadnych dodatkowych opłat, jeśli nie wykorzystujesz przyznanego limitu kredytowego. 

Pobierana jest jedynie prowizja od kwoty, z której rzeczywiście skorzystasz. Karty Halvo są całkowicie darmowe, gdy z nich nie korzystasz – nie zapłacisz ani grosza za wydanie, obsługę, aktywację, blokadę czy wcześniejsze rozwiązanie umowy. Bezpłatne są również przelewy z rachunku karty oraz wypłaty gotówki z bankomatów. Udostępniamy prosty i zrozumiały model finansowania, który pozwala zyskać więcej i kontrolować koszty.

NOWY KLIENT
Klient, który nigdy nie zawarł z Fincard Umowy o Kartę Kredytową
KLIENT POWRACAJĄCY
Klient, który zawarł już kiedyś z Fincard Umowę o Kartę Kredytową

Wybierz kwotę:

1000
5000
Minimalna kwota do zapłaty:
Stanowi 5% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Stanowi sumę 5% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji oraz Prowizji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Złóż wniosek
Pierwszy okres rozliczeniowy do

Opcje spłaty: Spłata w całości: lub Minimalna Kwota do Zapłaty (tylko kapitał): lub Minimalna kwota do zapłaty
RRSO:
%
check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon