Buy now, pay later (BNPL) - czym jest i czy warto korzystać?

 • Czym jest buy now, pay later (BNPL)?
 • Jakie jest mechanizm działania BNPL?
 • Dlaczego usługa BNPL zyskuje na popularności?
 • Jak wygląda rynek BNPL w Polsce?
 • Jakie są zalety buy now, pay later?
 • Jakie są wady buy now, pay later?
 • Zastosowanie BNPL w e-commerce i marketplace
 • Pozabankowa karta kredytowa Halvo – alternatywa dla BNPL

 

W świecie, gdzie natychmiastowa gratyfikacja jest na wyciągnięcie ręki, idea „kup teraz, zapłać później” (BNPL) zdaje się być kolejnym krokiem ewolucji w świecie zakupów. Od odzieży po elektronikę, możliwość przesunięcia płatności w czasie bez dodatkowych kosztów przyciąga coraz więcej konsumentów na całym świecie. Ale czy BNPL to tylko wygodna opcja płatnicza, czy może pułapka na niespodziewane długi? Zapraszamy do zgłębienia tematu, który wyjaśni, na czym polega fenomen BNPL i jakie są jego rzeczywiste korzyści i ryzyka.

Czym jest buy now, pay later (BNPL)?

Buy Now, Pay Later to model płatności, który pozwala konsumentom dokonywać zakupów i odbierać produkty natychmiast, ale opóźniać ich faktyczną płatność. Typowo, BNPL dzieli całkowity koszt zakupu na mniejsze, zarządzalne raty, które są spłacane w ustalonym czasie. Ta metoda nie zawsze wymaga od konsumentów płacenia odsetek, jeżeli spłata zostanie dokonana zgodnie z umową, co czyni ją często wykorzystywaną alternatywą dla tradycyjnych kart kredytowych online.

Jakie jest mechanizm działania BNPL?

Mechanizm działania BNPL jest stosunkowo prosty i przystępny dla konsumenta. Podczas finalizacji zakupu, kupujący wybiera opcję BNPL, a następnie, po krótkiej weryfikacji, której celem jest ocena zdolności kredytowej, transakcja zostaje zatwierdzona. Klient otrzymuje produkt natychmiast, a płatności są rozłożone na serię mniejszych rat. Również szczegóły takie jak liczba rat, ich wysokość oraz terminy płatności są jasno określone na początku, co pozwala konsumentowi na precyzyjne planowanie wydatków.

Dlaczego usługa BNPL zyskuje na popularności?

Istnieje kilka przyczyn, dla których BNPL szybko zdobywa rynek:

 • Bezodsetkowe opcje spłaty: wiele firm BNPL oferuje plany bez odsetek, jeśli spłaty są dokonywane na czas, co jest znacznie korzystniejsze niż tradycyjne karty kredytowe z wysokimi oprocentowaniami.
 • Natychmiastowy dostęp do produktów: klienci mogą cieszyć się zakupami od razu, co jest szczególnie atrakcyjne w przypadku nieprzewidzianych wydatków lub okazji.
 • Prostota i wygoda: proces zatwierdzania jest szybki, nieskomplikowany i wygodny dla użytkowników.
 • Zwiększenie dostępności: BNPL umożliwia zakupy, na które inaczej niektórzy klienci nie mogliby sobie pozwolić.

Jak wygląda rynek BNPL w Polsce?

W Polsce, podobnie jak w innych częściach świata, usługi BNPL zyskują na popularności. Polski rynek charakteryzuje się obecnością zarówno globalnych graczy, jak i lokalnych firm, które oferują różnorodne opcje finansowania zakupów. 

Od małych przedsiębiorstw po duże platformy e-commerce, BNPL staje się coraz bardziej dostępną opcją płatniczą, która przyciąga różne segmenty konsumentów. Wzrost popularności tego modelu w Polsce jest napędzany zarówno przez rosnące zapotrzebowanie konsumentów na elastyczne opcje finansowania, jak i przez rozwój technologiczny, który ułatwia integrację takich rozwiązań.

Jakie są zalety buy now, pay later?

Model Buy Now, Pay Later (BNPL) przyciąga uwagę coraz większej liczby konsumentów, głównie z powodu jego wygody i dostępności. To elastyczne rozwiązanie płatnicze sprawdza się w różnych sytuacjach zakupowych, oferując użytkownikom większą kontrolę nad swoimi finansami. Oto główne zalety BNPL:

 • Elastyczność finansowa: umożliwia zakupy bez konieczności natychmiastowego rozstania się z gotówką, co pozwala lepiej zarządzać przepływami pieniężnymi.
 • Brak odsetek: jeśli spłaty są dokonywane na czas, użytkownicy mogą uniknąć płacenia odsetek, co jest znaczącą przewagą nad tradycyjnymi kredytami.
 • Prosty i szybki proces zatwierdzania: wielu użytkowników ceni sobie brak skomplikowanego procesu weryfikacji kredytowej, co czyni BNPL dostępnym niemal natychmiast.
 • Zwiększenie siły nabywczej: BNPL umożliwia klientom dokonywanie większych zakupów, które mogą być nieosiągalne przy jednorazowej płatności.

Jakie są wady buy now, pay later?

Chociaż BNPL oferuje wiele korzyści, istnieją także potencjalne wady, które warto rozważyć przed skorzystaniem z tej opcji płatności. Oto kilka z nich:

 • Ryzyko zadłużenia: łatwość, z jaką można korzystać z BNPL, może prowadzić do nieodpowiedzialnych decyzji zakupowych i gromadzenia długów.
 • Opłaty za opóźnienia: opóźnienia w płatnościach mogą skutkować wysokimi opłatami, które szybko się kumulują.
 • Wpływ na zdolność kredytową: niektóre firmy BNPL zgłaszają historię płatności do biur kredytowych, co oznacza, że opóźnienia w płatnościach mogą negatywnie wpłynąć na ocenę kredytową użytkownika.

Zastosowanie BNPL w e-commerce i marketplace

BNPL stał się kluczowym narzędziem w e-commerce i na platformach marketplace, znacząco wpływając na decyzje zakupowe konsumentów. Ułatwia on zwiększenie konwersji w sklepach internetowych, ponieważ klienci są bardziej skłonni do dokonywania większych zakupów, jeśli mogą rozłożyć płatność na części. 

Dla sprzedawców oznacza to wyższe średnie wartości zamówień oraz poprawę lojalności klientów, którzy cenią sobie elastyczność w płatnościach. Dodatkowo, BNPL może przyciągnąć nowych klientów, którzy inaczej nie dokonaliby zakupu z powodu ograniczeń finansowych.

Pozabankowa karta kredytowa Halvo – alternatywa dla BNPL

Pozabankowa karta kredytowa to interesująca alternatywa dla systemu BNPL, oferująca równie elastyczne, a nawet bardziej korzystne warunki. Halvo Card eliminuje typowe dla kredytów obciążenia, jak opłaty za otwarcie czy utrzymanie konta. Oto co zyskujesz, wybierając naszą kartę kredytową od ręki:

 • Nie korzystasz, nie płacisz: Jeśli nie używasz karty, nie ponosisz żadnych kosztów.
 • Zero złotych za wydanie i obsługę karty: Nie ma ukrytych opłat ani kosztów początkowych.
 • Bezpłatna aktywacja i blokada karty: Pełna kontrola nad kartą bez dodatkowych opłat.
 • Brak opłat za wcześniejsze rozwiązanie umowy: Możliwość zakończenia korzystania z karty w dowolnym momencie bez dodatkowych kosztów.
 • Bezpłatne wypłaty z bankomatów i przelewy: Ułatwia zarządzanie gotówką bez dodatkowych kosztów.
 • Zero złotych za płatności online i płatność zbliżeniową: Idealne rozwiązanie dla bezpiecznych i wygodnych transakcji online oraz stacjonarnie.

Nasza wirtualna karta kredytowa to wyjątkowo atrakcyjna oferta dla osób szukających alternatywy dla tradycyjnych metod płatniczych, łącząca wygodę z kontrolą wydatków.

 

NOWY KLIENT
Klient, który nigdy nie zawarł z Fincard Umowy o Kartę Kredytową
KLIENT POWRACAJĄCY
Klient, który zawarł już kiedyś z Fincard Umowę o Kartę Kredytową

Wybierz kwotę:

1000
5000
Minimalna kwota do zapłaty:
Stanowi 5% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Stanowi sumę 5% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji oraz Prowizji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Złóż wniosek
Pierwszy okres rozliczeniowy do

Opcje spłaty: Spłata w całości: lub Minimalna Kwota do Zapłaty (tylko kapitał): lub Minimalna kwota do zapłaty
RRSO:
%
check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon