Karta płatnicza - czym jest? Rodzaje kart bankowych

 • Co to jest karta płatnicza?
 • W jaki sposób działają karty płatnicze?
 • Jakie są rodzaje kart płatniczych na rynku?
 • W jaki sposób odbywają się płatności kartą płatniczą?
 • Czy karta debetowa jest tym samym co karta płatnicza?
 • Czy karta kredytowa jest tym samym co karta płatnicza?
 • Co warto zapamiętać na temat wyboru kart płatniczych?

 

W naszych portfelach znajduje się wiele kart, ale to karty płatnicze są tymi, które niemal codziennie towarzyszą nam w najróżniejszych sytuacjach. Od szybkiego zakupu kawy po drodze do pracy, po rezerwację biletów na długo oczekiwane wakacje — karty płatnicze ułatwiają życie, umożliwiając łatwe, bezpieczne i szybkie transakcje. Czym jednak dokładnie jest ta niewielka plastikowa tabliczka i jakie skrywa tajemnice?

Co to jest karta płatnicza?

Karta płatnicza to narzędzie finansowe, które umożliwia realizowanie transakcji bez użycia gotówki. Działa jak klucz do Twoich środków lub linii kredytowej, który możesz użyć praktycznie wszędzie, gdzie tylko przyjmowane są płatności elektroniczne. Myśl o niej jak o elektronicznym portfelu, który zawsze masz przy sobie — bezpiecznym, wygodnym i gotowym do użycia w każdej sytuacji.

W jaki sposób działają karty płatnicze?

Kiedy przesuwasz kartę przez terminal płatniczy lub wprowadzasz jej dane online, rozpoczyna się proces weryfikacji i autoryzacji transakcji. Systemy bankowe i sieci kart sprawdzają, czy na twoim koncie są dostępne środki lub dostępny kredyt, a następnie zatwierdzają lub odrzucają transakcję. To trochę jak magiczny taniec danych, gdzie sygnały elektroniczne przemierzają świat w ułamku sekundy, by potwierdzić twoje zakupy.

Jakie są rodzaje kart płatniczych na rynku?

Na rynku finansowym istnieje kilka podstawowych typów kart płatniczych, każda z nich ma swoje unikalne cechy i przeznaczenie. Poznajmy bliżej te najpopularniejsze:

Karty debetowe

Karty debetowe są bezpośrednio powiązane z twoim rachunkiem bankowym. Środki są pobierane natychmiast po zrealizowaniu transakcji. Możesz myśleć o karcie debetowej jak o elektronicznym odpowiedniku gotówki; to, co wydajesz, od razu znika z twojego konta.

Karty kredytowe

Używając karty kredytowej, de facto pożyczasz pieniądze od banku do momentu, gdy rachunek zostanie uregulowany. Oferują one często dodatkowe korzyści, takie jak programy lojalnościowe, ubezpieczenia czy okresy bezodsetkowe, co czyni je atrakcyjnymi dla tych, którzy chcą więcej niż tylko prostą płatność.

Karty obciążeniowe

Karty obciążeniowe są podobne do kart kredytowych, ale wymagają pełnej spłaty zadłużenia na koniec każdego okresu rozliczeniowego. Nie oferują możliwości rolowania długu z miesiąca na miesiąc, co sprawia, że są dobrym wyborem dla osób, które chcą uniknąć spirali zadłużenia.

Karty przedpłacone

Karty przedpłacone wymagają wcześniejszego załadowania środków przed ich użyciem. Są one idealne dla osób, które nie mają konta bankowego, chcą kontrolować swoje wydatki lub szukają bezpiecznego sposobu na zarządzanie funduszami podczas podróży.

Wirtualne karty płatnicze

Wirtualne karty to cyfrowe odpowiedniki fizycznych kart, które można używać do bezpiecznych transakcji online bez ujawniania danych swojej głównej karty. Są one szybko generowane, łatwe w użyciu i oferują dodatkową warstwę bezpieczeństwa. 

Karta Visa czy karta Mastercard?

Na rynku kart płatniczych dominują dwie główne firmy: Visa i Mastercard. Oba te systemy są szeroko akceptowane na całym świecie, co sprawia, że niezależnie od tego, którą kartę wybierzesz, prawdopodobnie będziesz mógł z niej korzystać prawie wszędzie. 

W jaki sposób odbywają się płatności kartą płatniczą?

Proces płatności kartą płatniczą może wydawać się złożony, ale jest jak dobrze naoliwiona maszyna, która działa błyskawicznie za każdym razem, gdy przesuwasz kartę przez terminal czy klikasz „zapłać” w sklepie internetowym. Wyobraź sobie, że dokonujesz zakupu w sklepie. 

Gdy przesuwasz kartę przez terminal, informacje o Twojej karcie są szyfrowane i przesyłane do banku, który musi zweryfikować, czy masz wystarczające środki na koncie. Bank następnie zatwierdza lub odrzuca transakcję, zależnie od dostępnych środków lub limitu kredytowego, i wysyła odpowiedź z powrotem do terminala. Jeśli transakcja jest zatwierdzona, pieniądze są rezerwowane i później przekazywane sprzedawcy, a Ty otrzymujesz potwierdzenie zakupu.

Czy karta debetowa jest tym samym co karta płatnicza?

Karta debetowa to rodzaj karty płatniczej, który jest bezpośrednio powiązany z Twoim rachunkiem bankowym. Gdy używasz karty debetowej do zakupów, środki są natychmiast pobierane z Twojego konta bankowego. W związku z tym każda karta debetowa jest kartą płatniczą, ale nie każda karta płatnicza jest kartą debetową. Karty płatnicze obejmują także karty kredytowe i inne formy, które nie ściągają środków bezpośrednio z konta bankowego.

Czy karta kredytowa jest tym samym co karta płatnicza?

Karta kredytowa to kolejny rodzaj karty płatniczej. Oferuje ona możliwość dokonywania transakcji do ustalonego przez bank lub instytucję pozabankową limitu kredytowego, który można spłacać w ratach. Pieniądze wykorzystane przy pomocy karty kredytowej są traktowane jak pożyczka, którą należy zwrócić bankowi lub instytucji pozabankowej, często wraz z naliczonymi odsetkam. Podobnie jak w przypadku kart debetowych, każda karta kredytowa jest kartą płatniczą, ale nie każda karta płatnicza jest kartą kredytową.

Co warto zapamiętać na temat wyboru kart płatniczych?

Wybór odpowiedniej karty płatniczej powinien być podyktowany Twoimi osobistymi potrzebami finansowymi i nawykami zakupowymi. Zastanów się, czy potrzebujesz karty, która zapewni Ci natychmiastowy dostęp do środków na Twoim koncie (karta debetowa), czy może preferujesz elastyczność kredytową i potencjalne korzyści dodatkowe (karta kredytowa). 

W przypadku kart kredytowych, zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty pozabankowej karty kredytowej. Wnioskowanie o wydanie naszej karty jest proste i intuicyjne. Wystarczy, że wybierzesz kwotę, która Cię interesuje i klikniesz przycisk „złóż wniosek”. Następnie zostaniesz poproszony o podanie danych osobowych, adresowych, finansowych oraz o weryfikację tożsamości.

Nasza wirtualna karta kredytowa ma proste i przejrzyste warunki finansowe:

 • Brak kosztów, gdy karta nie jest używana.
 • Nie ma opłat za wydanie i serwisowanie karty.
 • Brak opłat za aktywowanie i blokowanie karty.
 • Anulowanie umowy nie wiąże się z żadnymi kosztami.
 • Wypłaty gotówki z bankomatu są darmowe.
 • Brak opłat za płatności online (takie jak Google Pay czy Apple Pay) i za przelewy dokonywane z konta karty.
 • Możliwość korzystania z darmowych płatności zbliżeniowych.
NOWY KLIENT
Klient, który nigdy nie zawarł z Fincard Umowy o Kartę Kredytową
KLIENT POWRACAJĄCY
Klient, który zawarł już kiedyś z Fincard Umowę o Kartę Kredytową

Wybierz kwotę:

1000
5000
Minimalna kwota do zapłaty:
Stanowi 5% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Stanowi sumę 5% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji oraz Prowizji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Złóż wniosek
Pierwszy okres rozliczeniowy do

Opcje spłaty: Spłata w całości: lub Minimalna Kwota do Zapłaty (tylko kapitał): lub Minimalna kwota do zapłaty
RRSO:
%
check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon