Jakie są różnice pomiędzy kartą obciążeniową a kredytową?

W świecie finansów osobistych często słyszymy o dwóch podstawowych rodzajach kart płatniczych – obciążeniowych i kredytowych. Choć mogą wydawać się bardzo podobne, to w rzeczywistości istnieją między nimi kluczowe różnice, które warto dobrze zrozumieć. Właściwy wybór odpowiedniego typu karty ma bowiem ogromny wpływ na nasze finanse i nawyki płatnicze. W tym kompleksowym artykule przyjrzymy się bliżej kartom obciążeniowym i kredytowym, wyjaśnimy ich działanie oraz podamy szczegółowe porównanie.

Czym jest karta obciążeniowa?

Karta obciążeniowa, znana również jako karta debetowa, jest instrumentem płatniczym bezpośrednio powiązanym z rachunkiem bankowym posiadacza. Nie oferuje ona żadnego kredytu, a środki na zakupy są pobierane wprost z dostępnego salda na koncie.

Tego typu karty umożliwiają dokonywanie płatności zbliżeniowych, online oraz wypłaty gotówki z bankomatów do wysokości aktualnego stanu środków na rachunku. Używając karty obciążeniowej, nie wystąpią więc żadne odsetki czy opłaty związane z zadłużeniem, ponieważ płatności są realizowane z własnych pieniędzy.

Jak działa karta obciążeniowa?

Korzystanie z karty obciążeniowej jest bardzo proste. Każda transakcja dokonana tą kartą jest natychmiast księgowana na rachunku bankowym i pomniejsza dostępne na nim saldo. W praktyce wygląda to tak, że podczas płacenia np. w sklepie, odpowiednia kwota jest obciążana, czyli pobierana z Twojego konta i przekazywana na rachunek docelowy sprzedawcy.

Oznacza to, że za pomocą karty debetowej możesz wydawać tylko tyle, ile aktualnie posiadasz środków na rachunku bankowym. Próba dokonania płatności przekraczającej dostępny limit może kończyć się odrzuceniem transakcji. Dlatego ważne jest, aby stale monitorować stan konta i doładowywać je w razie potrzeby. Warto pamiętać, że użytkownicy kart obciążeniowych nie podlegają żadnemu procesowi weryfikacji zdolności kredytowej, ponieważ nie jest im przyznawany kredyt. Wystarczy wyłącznie posiadać rachunek w banku, aby otrzymać taką kartę.

Jakie są różnice pomiędzy kartą obciążeniową a kredytową?

Choć karty obciążeniowe i kredytowe na pierwszy rzut oka mogą wyglądać niemal identycznie, to ich mechanizm działania jest zupełnie odmienny. Oto najważniejsze różnice między nimi:

  1. Źródło środków karty: środki pobierane są z własnego rachunku bankowego posiadacza, natomiast w przypadku karty kredytowej środki pochodzą z przyznanego przez bank limitu kredytowego
  2. Odsetki i opłaty od karty: brak odsetek i opłat za samo użytkowanie karty natomiast w przypadku karty kredytowej naliczane są odsetki od wykorzystanego kredytu oraz potencjalne opłaty
  3. Limit wydatków: limit równy saldu na rachunku w przypadku karty obciążeniowej i  wydatki ograniczone przydzielonym limitem kredytowym w przypadku karty kredytowej.
  4. Budowanie zdolności kredytowej nie wpływa na budowanie historii kredytowej w przypadku karty obciążeniowej. W przypadku karty kredytowej, pozwala budować pozytywną historię spłat
  5. Dostępność: powszechnie dostępna przy posiadaniu rachunku w przypadku karty obciążeniowej i wymaga weryfikacji zdolności kredytowej w przypadku karty kredytowej.

Jak widać, karta obciążeniowa to produkt niepowiązany z kredytem, podczas gdy karta kredytowa opiera się właśnie na korzystaniu z przyznanego limitu zadłużenia. Wybór między nimi zależy od indywidualnych preferencji, nawyków finansowych oraz sytuacji życiowej danej osoby.

Posiadanie obu rodzajów kart może być nawet korzystne i pozwala cieszyć się zaletami każdego z tych instrumentów płatniczych. Najważniejsze jednak, aby zawsze korzystać z nich w przemyślany i odpowiedzialny sposób.

NOWY KLIENT
Klient, który nigdy nie zawarł z Fincard Umowy o Kartę Kredytową
KLIENT POWRACAJĄCY
Klient, który zawarł już kiedyś z Fincard Umowę o Kartę Kredytową

Wybierz kwotę:

1000
5000
Minimalna kwota do zapłaty:
Stanowi 5% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Stanowi sumę 5% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji oraz Prowizji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Złóż wniosek
Pierwszy okres rozliczeniowy do

Opcje spłaty: Spłata w całości: lub Minimalna Kwota do Zapłaty (tylko kapitał): lub Minimalna kwota do zapłaty
RRSO:
%
check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon