Czym są płatności odroczone i co warto o nich wiedzieć?

 • Czym są płatności odroczone?
 • Na czym dokładnie polegają płatności odroczone?
 • Jak płacić z wykorzystaniem płatności odroczonych?
 • Płatności odroczone – przykład praktyczny
 • Jak dokonywana jest spłata limitu?
 • Buy now, pay later – jakie są korzyści?
 • Jak bezpiecznie korzystać z płatności odroczonych?
 • Pozabankowa karta kredytowa Halvo – alternatywa dla płatności odroczonych

 

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to możliwe, że możesz kupić coś dziś i zapłacić później? Płatności odroczone, coraz popularniejsze na całym świecie, w tym w Polsce, oferują nie tylko komfort, ale także elastyczność w zarządzaniu domowym budżetem. Czytaj dalej, aby zrozumieć, jak możesz wykorzystać tę nowoczesną metodę płatności do swojej finansowej korzyści.

Czym są płatności odroczone?

Płatności odroczone to opcja płatnicza, która pozwala konsumentom dokonywać zakupów bez natychmiastowego obciążania ich kont. Umożliwia to rozłożenie płatności na mniejsze, bardziej zarządzalne części, co może być nieocenioną pomocą w przypadku większych wydatków.

Na czym dokładnie polegają płatności odroczone?

Zasada działania płatności odroczonych jest prosta: kupujesz teraz, ale płacisz później. Może to oznaczać odroczenie płatności na koniec miesiąca, przyszły kwartał lub zgodnie z harmonogramem spłat ustalonym przez sprzedawcę lub dostawcę usług finansowych. Firmy oferujące płatności odroczone często współpracują z bankami lub innymi instytucjami finansowymi, aby umożliwić elastyczne opcje finansowania.

Jak płacić z wykorzystaniem płatności odroczonych?

Korzystanie z płatności odroczonych zwykle rozpoczyna się od wybrania tej opcji przy kasie, zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i online. Po wybraniu zakupów z odroczoną płatnością, proces jest zazwyczaj prosty: podajesz niezbędne dane, a system weryfikuje Twoją zdolność kredytową. Jeśli wszystko jest w porządku, zakup jest autoryzowany, a płatność zostaje odroczona do ustalonego terminu.

Płatności odroczone – przykład praktyczny

Załóżmy, że chcesz kupić nowy telewizor, który kosztuje 4000 zł. Dzięki opcji płatności odroczonych, zamiast płacić całą kwotę od razu, możesz rozłożyć płatność na cztery równe części po 1000 zł każda. Pierwsza rata może być płatna za miesiąc, a każda kolejna za następny miesiąc. To oznacza, że możesz cieszyć się swoim zakupem, nie obciążając znacząco swojego miesięcznego budżetu.

Płatności odroczone, choć atrakcyjne, wymagają od konsumentów świadomego podejścia do finansów. Jest to wygodne, szczególnie w przypadku nieoczekiwanych wydatków lub chęci zakupu droższych produktów, ale zawsze pamiętaj o terminach płatności, aby uniknąć dodatkowych opłat czy negatywnego wpływu na swoją historię kredytową. 

Jak dokonywana jest spłata limitu?

Spłata limitu odroczonych płatności odbywa się zgodnie z harmonogramem, który jest ustalany na początku procesu. W przypadku tradycyjnych płatności odroczonych, konsumenci mogą dokonywać spłaty za pomocą comiesięcznych rat, które są ustalane w zależności od całkowitej wartości zakupów i czasu trwania odroczenia. 

Na przykład, jeśli zdecydujesz się na odroczenie płatności na 6 miesięcy, Twój limit kredytowy zostanie obciążony w ratach przez kolejne pół roku. Wartości rat często są równe, chociaż niektóre firmy oferują elastyczniejsze schematy spłaty, umożliwiające wcześniejsze rozliczenie bez dodatkowych kosztów.

Buy now, pay later – jakie są korzyści?

Koncept Buy now, pay later (BNPL) – kup teraz, zapłać później, oferuje kilka atrakcyjnych korzyści:

 • Elastyczność finansowa: pozwala na natychmiastowe dokonanie zakupu, nawet jeśli nie dysponujesz pełną kwotą na swoim koncie, co jest szczególnie przydatne przy większych wydatkach.
 • Zarządzanie przepływami pieniężnymi: umożliwia lepsze zarządzanie budżetem przez rozłożenie kosztów zakupu na dłuższy okres.
 • Prostota i szybkość: proces zatwierdzenia jest zazwyczaj szybki i nie wymaga tradycyjnego procesu ubiegania się o kredyt.
 • Zero lub niskie odsetki: wiele planów BNPL oferuje zero odsetek, jeśli spłata jest dokonywana na czas.

Jak bezpiecznie korzystać z płatności odroczonych?

Aby bezpiecznie korzystać z płatności odroczonych, należy przestrzegać kilku kluczowych zasad:

 • Zrozumienie warunków: zawsze czytaj i rozumiej warunki umowy, w tym opłaty za spóźnienia oraz konsekwencje nieterminowej spłaty.
 • Planowanie finansowe: upewnij się, że będziesz w stanie spłacić dług w ustalonym czasie. Ustalaj budżet i trzymaj się go, aby uniknąć przekroczenia możliwości finansowych.
 • Ograniczenie używania: nie używaj płatności odroczonych do każdego zakupu. Wybieraj te opcje tylko wtedy, gdy są one naprawdę potrzebne, aby unikać nadmiernego zadłużenia.
 • Monitorowanie płatności: regularnie sprawdzaj stan swoich płatności i terminy ich spłaty, aby uniknąć niespodziewanych opłat i odsetek.

Pozabankowa karta kredytowa Halvo – alternatywa dla płatności odroczonych

Halvo Card to nowoczesna pozabankowa karta kredytowa, która może służyć jako alternatywa dla tradycyjnych metod płatności odroczonych. Oferuje ona elastyczność i kontrolę nad finansami bez potrzeby korzystania z tradycyjnego kredytu bankowego. Halvo Card umożliwia:

 • Kontrolę wydatków: możesz korzystać tylko z przyznanego limitu, co pomaga w lepszym zarządzaniu finansami.
 • Brak stałych opłat: nie ma opłat za wydanie, aktywację czy obsługę karty, co czyni ją bardzo atrakcyjną finansowo.
 • Bezpłatne wypłaty i przelewy: brak dodatkowych kosztów związanych z korzystaniem z karty kredytowej, w tym wypłaty z bankomatów czy przelewy między rachunkami.
 • Prostotę i transparentność: warunki korzystania z karty są jasne i proste, bez ukrytych opłat czy pułapek.

Nasza karta kredytowa bez zaświadczeń o dochodach oferuje również korzyści takie jak darmowe płatności zbliżeniowe oraz możliwość korzystania z płatności online, co czyni ją doskonałą opcją dla osób szukających alternatywy dla kredytów.

NOWY KLIENT
Klient, który nigdy nie zawarł z Fincard Umowy o Kartę Kredytową
KLIENT POWRACAJĄCY
Klient, który zawarł już kiedyś z Fincard Umowę o Kartę Kredytową

Wybierz kwotę:

1000
5000
Minimalna kwota do zapłaty:
Stanowi 5% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Stanowi sumę 5% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji oraz Prowizji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Złóż wniosek
Pierwszy okres rozliczeniowy do

Opcje spłaty: Spłata w całości: lub Minimalna Kwota do Zapłaty (tylko kapitał): lub Minimalna kwota do zapłaty
RRSO:
%
check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon