Co możesz zrobić, gdy masz problem ze spłatą kredytu?

 1. Jak wyglądają zaległości Polaków ze spłatą kredytów?
 2. Jak bank może pomóc obniżyć ratę kredytu gotówkowego? 
 3. Czy warto wziąć kredyt na spłatę innego kredytu? 
 4. Kredyt konsolidacyjny jako pomoc w spłacie zobowiązań kredytowych
 5. Jak poradzić sobie ze spłatą kredytu? 
 6. Jakie mogą być przykre konsekwencje niespłaconego kredytu?

 

Wprowadzenie podwyżek stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski spowodowało trudności finansowe dla wielu kredytobiorców. Wysokość ich miesięcznej raty wielokrotnie się podwoiła, co skutkuje wzrostem liczby osób zalegających ze spłatą swojego zadłużenia. Jeśli chcesz uniknąć tego problemu, oto kilka wskazówek jak uzyskać pomoc w spłacie kredytu gotówkowego. 

Jak wyglądają zaległości Polaków ze spłatą kredytów?

Obecne dane Biura Informacji Kredytowej (BIK) jasno pokazują, że ponad 90 tysięcy Polaków ma zaległości w spłacie swojego kredytu. Najgorsza sytuacja jest wśród osób, które zaciągnęły kredyt, gdy stopy procentowe były niskie. W ciągu zaledwie dwóch lat ich miesięczne raty podwoiły się. Eksperci przewidują, że problem opóźnień w spłacie kredytów będzie tylko pogłębiał się w kolejnych miesiącach. W odpowiedzi na to, zarówno rząd, jak i banki uruchamiają programy pomocowe dla kredytobiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. 

Jednym z tych rozwiązań są tzw. ustawowe wakacje kredytowe. Osoby, które wzięły kredyt hipoteczny w złotówkach, mogą z nich skorzystać. W ramach tego wsparcia termin spłaty rat można odroczyć. Można z niego skorzystać nawet czterokrotnie do 2023 roku. Fundusz Wsparcia Kredytobiorców oferuje także pomoc w spłacie kredytu gotówkowego. Osoby zainteresowane uzyskaniem dofinansowania do swoich miesięcznych rat mogą złożyć wniosek do tej instytucji. Okres korzystania z tego wsparcia wynosi maksymalnie trzy lata. 

Jak bank może pomóc obniżyć ratę kredytu gotówkowego? 

Jeśli masz trudności ze spłatą kredytu, możesz złożyć wniosek o restrukturyzację zadłużenia w banku. Po pozytywnej weryfikacji, bank dostosuje wysokość rat oraz harmonogram spłaty do Twojej aktualnej sytuacji finansowej. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie może prowadzić do wzrostu ogólnego kosztu kredytu. Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić, jak zmieni się wysokość Twojego zobowiązania. Jeśli chcesz również uniknąć dalszych podwyżek stóp procentowych, możesz poprosić bank o zmianę sposobu oprocentowania kredytu. 

Czy warto wziąć kredyt na spłatę innego kredytu? 

Wiele instytucji finansowych oferuje specjalne produkty, które można wykorzystać do uregulowania zaległości w banku. W przypadku niewielkiego zadłużenia lub tymczasowych trudności finansowych, taka pożyczka może być korzystna. Jednak trzeba pamiętać, że oprocentowanie krótkoterminowych pożyczek jest z reguły bardzo wysokie. Jeśli zdecydujesz się w ten sposób spłacać długoterminowe zobowiązania, możesz wpaść w spiralę długów. 

Kredyt konsolidacyjny jako pomoc w spłacie zobowiązań kredytowych

Co zrobić, gdy spłata kredytu jest trudna? Jeśli masz zobowiązania w różnych bankach, może warto rozważyć kredyt konsolidacyjny. Jest to produkt dla kredytobiorców, który pozwala na połączenie wszystkich zobowiązań w jedno, co zazwyczaj prowadzi do obniżenia comiesięcznych wydatków. 

Jak działa taka opcja? Bank, który udziela kredytu konsolidacyjnego, spłaca zobowiązania klienta w innych instytucjach. Przy podpisywaniu umowy o takim finansowaniu można również ubiegać się o dodatkowe środki na inne cele niż spłata pożyczek. Ta opcja jest szczególnie atrakcyjna dla osób, które nie mają zaległości finansowych i regularnie spłacają swoje zobowiązania. 

Jak poradzić sobie ze spłatą kredytu? 

Chcesz szybko spłacić niewielki kredyt? Możesz użyć limitu swojej karty kredytowej. Ta opcja będzie korzystna, gdy w danym miesiącu masz większe wydatki, ale nie chcesz zalegać ze spłatą raty. Elastyczne zasady finansowania to główna zaleta takiego rozwiązania. 

Radzenie sobie ze spłatą kredytu wymaga przemyślanej strategii i dyscypliny finansowej, zwłaszcza w obliczu zmiennych warunków życiowych i gospodarczych. Skuteczne zarządzanie zobowiązaniami kredytowymi może znacząco zmniejszyć stres finansowy i zapewnić większą stabilność finansową. Oto kilka propozycji, które mogą pomóc w efektywnej spłacie kredytu:

 • Dokładne budżetowanie: regularne przeglądanie i dostosowywanie budżetu domowego może pomóc w identyfikacji obszarów, gdzie możliwe są oszczędności, które można przeznaczyć na spłatę kredytu.
 • Dodatkowe wpłaty: nawet niewielkie dodatkowe wpłaty ponad minimalne wymagane raty mogą znacząco skrócić okres kredytowania i zmniejszyć całkowite koszty odsetek.
 • Restrukturyzacja kredytu: renegocjacja warunków kredytu z bankiem może doprowadzić do uzyskania niższej stopy procentowej lub zmiany harmonogramu spłat, co może ułatwić zarządzanie zobowiązaniami.
 • Wykorzystanie limitu na karcie kredytowej: w sytuacjach, gdy bieżąca płynność finansowa jest ograniczona, rozważenie przejściowego wykorzystania dostępnego limitu na karcie kredytowej do pokrycia rat kredytu może zapewnić chwilową ulgę, pod warunkiem, że jest to część przemyślanej strategii spłaty.
 • Poszukiwanie dodatkowych źródeł dochodu: rozważenie dodatkowej pracy lub działalności zarobkowej może zapewnić dodatkowe środki przeznaczone na szybszą spłatę kredytu.

Kluczem do sukcesu jest znalezienie i dostosowanie tych metod do własnej sytuacji finansowej, a także utrzymanie stałego dialogu z wierzycielem w celu eksploracji dostępnych opcji ulg i wsparcia.

Jakie mogą być przykre konsekwencje niespłaconego kredytu?

Niespłacanie kredytu może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i prawnych, wpływając niekorzystnie na zdolność kredytową i ogólną sytuację finansową dłużnika. Zaleganie z ratami może być traktowane przez wierzycieli jako naruszenie warunków umowy kredytowej, co uruchamia szereg negatywnych procedur. Poniżej wymieniono potencjalne konsekwencje niespłacenia kredytu:

 • Negatywny wpływ na historię kredytową: opóźnienia w spłacie rat są raportowane do biur informacji kredytowej, co może obniżyć ocenę kredytową i utrudnić uzyskanie finansowania w przyszłości.
 • Naliczanie dodatkowych opłat i odsetek karnych: za każdym razem, gdy rata kredytu nie zostanie spłacona na czas, bank może naliczać dodatkowe opłaty oraz odsetki karne, co zwiększa łączny dług.
 • Postępowanie windykacyjne: wierzyciel może podjąć działania windykacyjne w celu odzyskania długu, co może obejmować telefoniczne lub pisemne monity, a także wizyty windykatorów.
 • Egzekucja komornicza: w skrajnych przypadkach, przy długotrwałym braku spłat, wierzyciel może skierować sprawę do sądu, co może skutkować wszczęciem postępowania egzekucyjnego przez komornika sądowego.
 • Zajęcie majątku: w wyniku postępowania egzekucyjnego, komornik może zająć część wynagrodzenia, konta bankowe, a nawet majątek ruchomy i nieruchomy dłużnika, aby zaspokoić roszczenia wierzyciela.
 • Ograniczenia w dysponowaniu majątkiem: dłużnik może napotkać ograniczenia prawne dotyczące zbywania swojego majątku do czasu uregulowania zobowiązań.
 • Pozew sądowy i wpis do rejestru dłużników: wierzyciel może wnieść pozew sądowy, co może skutkować wpisem dłużnika do publicznych rejestrów dłużników, co jest dodatkowym obciążeniem dla jego reputacji finansowej.

Zrozumienie potencjalnych konsekwencji niespłacenia kredytu jest kluczowe dla utrzymania zdrowia finansowego i unikania długoterminowych negatywnych skutków dla sytuacji finansowej i prawnej.

Nie musisz mieć problemów ze spłatą kredytu! 

Masz trudności z terminową spłatą swoich zobowiązań? Zamiast unikać kontaktu z bankiem, skorzystaj z różnych dostępnych form pomocy dla kredytobiorców. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci znaleźć odpowiednie wsparcie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zarządzaniu domowym budżetem, zapoznaj się z innymi wpisami na naszym blogu. Znajdziesz tam praktyczne porady dotyczące spłaty karty kredytowej i nie tylko.

 

NOWY KLIENT
Klient, który nigdy nie zawarł z Fincard Umowy o Kartę Kredytową
KLIENT POWRACAJĄCY
Klient, który zawarł już kiedyś z Fincard Umowę o Kartę Kredytową

Wybierz kwotę:

1000
5000
Minimalna kwota do zapłaty:
Stanowi 5% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Stanowi sumę 5% Limitu Kredytowego wykorzystanego na dzień poprzedzający wygenerowanie Zestawienia Operacji oraz Prowizji za pierwszy Okres rozliczeniowy obliczoną przy założeniu, że Klient wykorzysta w tym okresie cały udzielony Limit Kredytowy i nie dojdzie do przekroczenia Limitu Kredytowego.
Złóż wniosek
Pierwszy okres rozliczeniowy do

Opcje spłaty: Spłata w całości: lub Minimalna Kwota do Zapłaty (tylko kapitał): lub Minimalna kwota do zapłaty
RRSO:
%
check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px halvo menu toggler icon halvo cross icon